A magyar határt július negyedikén lépte át az a Franciaországból induló, 142 állatból álló élőmarha-szállítmány, amelynek egyedeiről kiderült, hogy korábban egy nagyon veszélyes vírussal fertőződtek meg. Úgy tudjuk, hogy az esetről a hazai tenyésztőket a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) eddig még nem tájékoztatta, ám kérdéseinkre elismerte, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság az úgynevezett kéknyelvűség néven ismert betegséggel (blue tongue) fertőzött egyedeket talált egy Franciaországból származó szarvasmarha-szállítmányban. Az állatok a LaGaronaisse Kft. geleji, valamint az olasz érdekeltségű MARIANO Kft. mezőnagymihályi telepére érkeztek. Utóbbi társaság legelőterületét a Bükki Nemzeti Parktól bérli, ami azért fontos, mert a betegség megjelenése miatt rovarirtó permetezést rendelt el a hatóság, ami komolyan károsíthatja az élővilágot.
Az állatokat kísérő állatorvosi bizonyítványok tartalmazták az unióban előírt, a kéknyelvűség betegségre vonatkozó kiegészítő garanciákat, beleértve a negatív eredményű virológiai vizsgálat tényét is – vagyis az állatok papíron egészségesek voltak. Ennek ellenére a szarvasmarhákat a hazai előírásoknak megfelelően elkülönítve tartották a szükséges vizsgálatok elvégzéséig. Az MgSzH tájékoztatása szerint a betegség elleni ellenanyagok esetleges jelenlétének felderítésére irányuló szerológiai vizsgálatok – az ilyenkor szokásos egyéb ellenőrző vizsgálatokkal együtt – július 22-én kezdődtek meg. A szerológiai vizsgálatok során a két telepen összesen 47 állat adott pozitív eredményt, ezenkívül a vírus kimutatására irányuló vizsgálatok is történtek, amelyek során július 31-én először egy állatról derült ki, hogy beteg, ezért augusztus 4-én leölték. A további vizsgálatok során augusztus 14-én újabb 17 marha szervezetében fedezték fel a betegséget, utóbbiak leölése várhatóan ma esedékes.
Kérdésünkre, hogy az esetet bejelentették-e, az MgSzH az uniós előírásokra hivatkozva elmondta: mivel importról volt szó, a megbetegedéseket nem kell a betegség hazai esetének tekintenünk, s ezért először a francia állat-egészségügyi hatóságot tájékoztatták az általuk talált eredményekről.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
