Úgy tűnik, az orosz vezetők különleges képességekkel bírnak. Ha ugyanis igaz, amit Mihail Szaakasvili állít, akkor akarata ellenére, telepatikus úton bírták rá, hogy megtámadja Dél-Oszétiát. Beavatna a hadtudományok és a diplomácia eme új módszerének rejtelmeibe?
– Szó sincs semmiféle telepátiáról, csupán a fejleményekre adott normális válaszról. Nem csodálkoztam ugyanakkor azon, hogy Szaakasvili most azt állítja, hogy Oroszország támadott. A tények azonban önmagukért beszélnek. A múlt csütörtökön maga Szaakasvili beszélt arról, hogy tűzszünetet hirdetett, s másnap tárgyalásokat kezdenek. Két óra sem telt el, s elindult az ezek után álnoknak minősíthető grúz támadás, amelyet a grúz televíziók élőben mutattak. Amerikával a háta mögött Tbiliszi biztos volt a győzelemben, Oroszországnak pedig ebben a helyzetben nem volt más választása, mint megvédeni a békefenntartóit és honfitársait, az oszét népet, amelynek a léte forgott veszélyben.
– Hát igen, a történteket nem telepátiának hívják. Komolyra fordítva a szót, budapesti kinevezése előtt a kaukázusi térséggel foglalkozott a külügyi tárca. A régiót ismerő emberként meglepte a grúz támadás?
– Lehetett ettől tartani, ám végig bíztam abban, hogy a grúz vezetés nem folyamodik háborúhoz. Tudtuk, hogy Szaakasvili elnök nem mindig állja a szavát, de a tűzszünetről hallva nyugodtan feküdtem le, s háborúra ébredtem. Ahelyett, hogy Tbiliszi meggyőzte volna az oszétokat arról, hogy együtt éljenek, gyilkolni kezdte őket.
– E konfliktusnak van egy régre nyúló kisebbségi aspektusa, amelyről ma szinte senki sem beszél. A szovjet időkben valamiféle autonómiával bíró abházok vagy dél-oszétok számára a független állam építését nacionalista hévvel kezdő Grúzia visszalépés volt. E probléma azóta sem oldódott meg, s úgy tűnik, még e háború sem tudta erre igazán felhívni a figyelmet, mivel e téma és Dél-Oszétia is beleszorult egy geopolitikai vetélkedésbe…
– A legfontosabb emberi dolgokról, életekről, egy kisebbség méltóságáról ma valóban kevés szó esik, s ez is bátorította a grúz vezetést az erőszakos „rendezésre”. Persze része az egésznek az is, hogy az atlanti térségben egyeseknek a kettős mérce alkalmazása magától értetődik, s észrevehető az Oroszország bekerítésére irányuló törekvés is, amely e térséget is erősen érinti.
– Az orosz csapatok bevonulását Dél-Oszétiába nemzetközi jogi szempontból a szakértők többsége megalapozottnak látja, normálisnak nevezte a francia elnök is, erősen vitatott azonban a válaszcsapás arányossága, katonai célpontok támadása Grúzia belső részein…
– Attól függ, mihez képest aránytalan ez a válasz. A bevonulás előtt ugyanis tizenkétszeres volt a Chinvalit megtámadó grúz csapatok túlereje. Nem vagyok katonai szakértő, de egy hadműveletben a második vonalat és a katonai kommunikációt is meg kell célozni. Nem zárom ki, hogy egy-egy lövedék esetleg eltévedt, kínosan ügyelt ugyanakkor a katonai vezetés a civil célpontok elkerülésére. Ez háború, s nem orosz kezdeményezésre kerültek oda nehézfegyverek.
– Ez a háború azonban nemcsak Dél-Oszétiában, hanem a kommunikációban is dúl. E téren Moszkva mintha rosszabbul állna…
– A cél egyik „fronton” sem a győzelem volt, hanem a vérontás leállítása. Oroszország megmutatta, hogy képes erre. Ami pedig a médiát illeti, az már Európában sem európai befolyás alatt van, s az orosz véleményeket tudatosan szorították ki onnan. Talán mert ebben a konfliktusban Oroszország olyan helyzetben volt, hogy egyáltalán nem állt érdekében az igazság elferdítése.
– Egy ilyen háború alaposan visszaveti a rendezést, s tovább bonyolítja Moszkva és Tbiliszi eddig sem problémamentes viszonyát? Hogyan tovább?
– Oroszország a Nicolas Sarkozy által közvetített béketerv alapján fog eljárni, amelynek első eleme, hogy a felek tartózkodjanak az erőszak alkalmazásától. Megjegyzem, erről beszélt képviselőnk is az ENSZ-ben még pénteken, amikor nem voltak Chinvaliban az orosz csapatok. Grúzia ezt, mint minden korábbi alkalommal, elvetette. A következő lépés a segélyszállítmányok célba jutásának biztosítása, majd az, hogy a grúz csapatoknak vissza kell vonulniuk oda, ahol eddig voltak, tehát a kaszárnyákba. Az orosz csapatok is visszavonulnak, csak a békefenntartók maradnak. E pontok teljesülése után jöhetnek a tárgyalások. A történtek azonban visszavetettek bennünket oda, ahol tizenhat évvel ezelőtt voltunk, hiszen Szaakasvili mindent megtett azért, hogy az oszétek és az abházok ne akarjanak a grúzokkal egy államban élni.
– A történtek után mennyire tudnak megfelelni a békefenntartás követelményeinek az orosz katonák? S mi lesz például az abháziai felhatalmazással, ha Grúzia kilép a Független Államok Közösségéből? Oroszország elfogadná, hogy más békefenntartók is érkezzenek a konfliktus övezetébe?
– A békefenntartók a nemzetközi jog alapján vannak a térségben, s a tűzszüneti megállapodás alapján ott is maradnak. Minden további felvetés tárgyalások kérdése. S hogy Grúzia kilép-e a FÁK-ból, ez egyelőre csak egy kijelentés. Szaakasvili annyi ilyet tett már, s nem lett belőle semmi. Ez egyébként nem lenne jó lépés, mert a FÁK-mandátummal Abháziában lévő békefenntartók kivonulása esetén elmegy onnan az ENSZ is. Emlékeztetném még, hogy Abháziába más békefenntartókat is kértünk, s nem ajánlkozott senki. Talán nem véletlen, hiszen Oroszország itt már száz katonát veszített.
Kőnig doki és J.Lo a Harcosok Klubjában
