Pervez Musarraf pakisztáni elnök bejelentette: lemond, hogy elkerülje az alkotmányos vádeljárást, amely szerinte sérti az ország érdekeit. „A nép kezébe helyezem a jövőmet” – mondta az elnök beszéde végén, amelyben védelmezte kormányzását, és a koalíciós kormányt vádolta meg azzal, hogy aláássa Pakisztán, az egyetlen atomfegyverrel rendelkező muzulmán állam alapjait – írta az MTI.
A meggyilkolt volt kormányfő, Benazir Bhutto pártja, a Pakisztáni Néppárt (PPP) által vezetett koalíciós kormány augusztus 8-án jelentette be, hogy alkotmányos vádeljárást kezdeményez az államfő ellen. A vádemelésről a PPP vezetője, Aszif Ali Zardari, Bhutto férje és a Pakisztáni Muzulmán Liga irányítója, a Musarraf által 1999-ben megbuktatott Navaz Sarif egykori kormányfő állapodott meg hosszú tárgyalásokat követően. Az elnök politikai ellenfelei februárban megnyerték a parlamenti választást, és azóta készülnek a megbuktatására. A kormány vasárnap jelentette be, hogy a hét elején benyújtják a parlamentben az alkotmányos vádindítványt, ha Musarraf nem mond le. A hadsereg egykori főparancsnokát az alkotmány megsértésével és hivatali kötelességmulasztással vádolják. Musarraf visszautasította a vádakat. Az elnök valószínűleg akkor adta fel a harcot pozíciója megmentéséért, amikor a hadsereg általa választott vezetője, Asfak Parvez Kajani tábornok közölte vele, a fegyveres erők már nem állnak mögötte.
Musarraf egyik közeli munkatársa a Newsweek amerikai hírmagazinnak azt mondta, az elnök valószínűleg Szaúd-Arábiába távozik, ahol legalább három hónapig marad. Musarraf távozásának hírére a pakisztáni tőzsde 4,5 százalékot erősödött.
A pakisztáni alkotmány szerint a felsőház elnöke, Mohammadmian Szúmro lesz az ideiglenes elnök, a parlament két háza és a négy regionális tanács által felállított választási bizottság pedig 30 napon belül választ új államfőt. Pakisztánban az elnök hatalma korlátozott, a végrehajtói jogosítványokat a kormányfő gyakorolja. Musarraf saját hatalmát jócskán kiterjesztette, ezt minden bizonnyal meg fogják nyirbálni az új államfő esetén, azaz az államfői poszt inkább ceremoniális jellegű lesz. Bilaval Bhutto Zardari, a meggyilkolt korábbi miniszterelnök asszony, 19 éves fia közölte: pártja, a PPP egyik tagja lesz az új elnök, de még nem tudja, ki lehetne az. Aszif Zardari szerint ő maga nem jelölt, és egy nő lehetne a következő elnök.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
