Orbán szerint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete külügyminisztereinek keddi tanácskozásán fel lehetne gyorsítani Grúzia és Ukrajna felvételét a NATO-ba, illetve ha szükséges, fel lehetne függeszteni az Európai Unió és Oroszország közötti stratégiai együttműködési megállapodást. Az orosz agresszió, Grúzia sorsa jelzés a többi Nyugat-barát kormányzatnak, amely azt fontolgatja, hogy a NATO-hoz csatlakozzon – jelentette ki a Fidesz elnöke. Szerinte az orosz agresszió gazdasági monopólium fenntartására is irányul, hiszen az orosz területeket megkerülő vezetékek Grúzián haladnak keresztül.
A beszélgetés másik szereplője Kazimierz Marcinkiewicz lengyel exminiszterelnök volt; a politikus Közép-Európa megerősítésének szükségességéről beszélt. A lehetőségeket vázolva felidézte, hogy a kilenc közép- és kelet-európai ország és Ukrajna együttes lakossága és gazdasági teljesítménye megegyezik Oroszországéval, így saját régiónk ezen potenciáljait is érdemes egységes politikai és gazdasági rendszerben szemlélni. Marcinkiewicz utalt arra, hogy a kelet– nyugati közlekedési és gazdasági folyosók kiépültek, a Balti-tengertől az Adriáig viszont nincsenek gyorsforgalmi utak és vasutak. Ő is és Orbán is fontosnak nevezte a visegrádi együttműködés felelevenítését, és azt, hogy a térség hasonló gazdasági helyzetben lévő, frissen csatlakozott országa ismerje föl: Közép-Európának közös célkitűzéseket kell követnie.
McCain hasonlata. John McCain amerikai szenátor az 1956-os magyar forradalom és az 1968-as prágai tavasz eltiprásához hasonlította a Grúzia elleni orosz támadást. „Ezt a mozit már láttuk Prágában és Budapesten” – mondta az arizonai szenátor, republikánus elnökjelölt hozzátéve, „ma mindannyian grúzok vagyunk”. (MTI)
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
