Poros Alföld

Száraz Miklós György
2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Circo Aquatico! Borzalmas anakondashow! A tenger szörnyetegei! A nílusi krokodil! A sivatagi varánusz gyík! Óriás tarantula pók! Komodói sárkánygyík és ausztrál kenguru! Legyen a vendégünk! Kettőt fizet, hármat kap! Gyerekek díjtalanul!
Reggel óta bömböl az autóra szerelt hangszóró, hol innen hallatszik, hol amonnan sodorja felém a recsegő hangot a szél. Alföldi, poros kisváros, ha lakóit kérdezi valaki, legyintenek, és azt mondják, itt nem történik soha semmi. A nagy ház ma üres. A minden oldalról hermetikusan zárt, négyszögletes udvart gyom veri fel, a lugas, a sziklakert elvadult, a mellmagasságban körbefutó széles tornác faoszlopaira és rácsozatára bolondul kúszik fel a szőlő. Romjaiban is igéző, varázslatos hely. Valaha önálló világegyetem volt: bolygókkal, csillagokkal, sajátos szabályokkal, törvényekkel. A fővárosból nyaranta a rokonokhoz adott gyereknek vonzó volt, nagyon más, mint a megszokott, de nem idegen. Mozdíthatatlannak, öröknek látszott. Sűrű volt, színes és törvényszerű. Megingathatatlanul bizonyos. Nem volt sehol rés. Semmi bizonytalan. Egyszerűen volt. Mint az ég, a Nap és a Hold. Most kong a nagy ház, kiürült, szellemek kóricálnak benne, köztük az egykori mindent elfogadó és magába záró gyerek, hajdani kétely nélküli kölyök önmagam kísértete.
A pizzériában – söröző és internetkávézó is egyben – magát kamionsofőrnek füllentő hontalan traktálja söre és kávéja mellől a betévedő új vendéget. A régiek nyilván ismerik már a repertoárt, szelíden mosolyognak, cinkosan összekacsintanak az idegennel. Az ártatlan tekintetű, aprócska ember a távolság, az utazás megszállottja lehet: hajót épít, meséli szerényen, tengeri hajót, üvegszálasat, ami állja a vihart. Két év múlva szándékszik vízre tenni a lélekvesztőt, mellyel az Atlanti-óceánra tart. Később félszegen bevallja, még sosem vitorlázott. A Körösön sem ladikázott soha. A Balatont nem is látta, csak hírből ismeri. Nem vagyok bolond, teszi hozzá szerény, bölcs mosollyal, tudom, van még mit tanulnom és tapasztalnom. Nem riasztják a nehézségek, meséli, mert a nagyapja is kemény ember volt, úgy rágta a dohányt, hogy nem köpte ki a levét. Igaz, meg is halt hamar, még harminc sem volt.
A Lesz Vigasz jó hely. (Sokáig a sokak által a legcsúnyábbnak mondott magyar prózaíró – nekem az egyik legkitűnőbb, nevét sajnos még irodalom szakos egyetemi hallgatók sem igen ismerik –, Gion Nándor leleményének gondoltam a nevadai Vegast idéző elnevezést. Nem az. A valóság mindig eredetibb az írói fantáziánál.) A Lesz Vigaszban Brúnó a legérdekesebb. Sok életes figura fordul meg itt, nekem ő a legkedvesebb. Huszonegy-két éves kölyök. Remekül dobol, szépen fest, jó a sportokban is. Ha érdekli. De ritkán érdekli. Most egyik sört nyomatja a másik után. Gyanakvó, nem egykönnyen nyílik meg. Rágyújt, a szeme sarkából figyel. Szép, nyílt őzszeme van, félénk és tolakodó, zavarában meggyújt egy újabb cigarettát, kisvártatva egy harmadikat is. Aztán elképedve bámulja a hamutartójában füstölgő, kezében parázsló három cigit. Elmosolyodik. A meghívást elfogadja, de a poharat félretolja: üvegből vedeli a sört. Egyiket a másik után. Alkoholmenteset, mert neki nem kell berúgnia, részeg ő a születésétől fogva. Az anyagot, amelyről nem lehet lejönni, úgy hívják: skizofrénia.
Hiszed-e, hogy világhírű vagyok, kérdezi.
Nem, felelem. De talán leszel.
Én vagyok Shrek, mondja, és lesi a hatást. Hogy nem szólok, győzködni kezd. Ne úgy értsd, hogy átvitt értelemben. Szó szerint. Belőlem lopták ki.
Talán még nem is éltél, amikor Shrek figuráját kitalálták.
Az mindegy. A mindenségben ott voltam. Odanyúltak értem. Használtak és használnak azóta is.
Másik alkalommal nekem szegezi a kérdést: Ismered Avril Lavigne dalait?
Hallottam párat, felelem.
Mindet az én agyamból csórták, mondja keserűen. Használnak anélkül, hogy megbeszélnék velem. Én voltam Kurt Cobain is. Meg Ian Curtis a Joy Divisionből. „Here are the young men, / Vállukon súlyos teher…” Tudom, nehéz elhinni. Pedig igaz. Éjszakánként futnak, csordogálnak bennem a dalok. Amik még nincsenek kint a világban. Csak bennem. Ezek meg kiszedik belőlem. Érted?! Valahogy kilopják, és nekiadják valakinek.
Kik azok az ezek?
Ha én azt tudnám, bámul rám elkerekedő szemmel.
Utolsó este félrevon.
Szerezz nekem melót a fővárosban. Itt nincs mozgás. Csak a tespedés, a lassú elmúlás. És ezek szétrágnak belülről. Szétlopják az agyam.
Figyelmesen, segélykérőn néz rám, szívja a cigarettát, dűti magába az alkoholmentes sört. Az édesanyja, Lili telepedik az asztalhoz, ő rendes sört iszik, azt mondja, egész éjjel kóválygott a fia, kétóránként feltápászkodott az ágyából, alvajáróként kóricált, őt is felrázta, pénzt kunyorált, mindig csak pár százast, sorra járta az éjjelnappali helyeket, kávézott, szívta egyik cigit a másik után, pedig se ezt, se azt nem szabadna, mert felizgatják, hatástalanítják a gyógyszert.
Nézd meg, milyen állapotban van megint.
Brúnó gondterhelten néz az anyjára, fújja a füstöt. Anyu sem érti, vonja meg a vállát. Beletörődőn pillant rám, majd váratlanul felpattan. Pedig tegnap is leszálltak értem, kiáltja. Úgy zúgtunk, mint egy vadászgépben! Mutatja, szökell pár lépést a járdán, felugrik, a kezével az ég felé kapaszkodik. Tudod, milyen az? Ne is tudd meg! Azt hittem, összeroppan a mellkasom. Itt teremtek a semmiből, és már ragadtak is magukkal. Mintha egy versenyautó mögé kötöttek volna, úgy meglódultam a járdáról, száguldottam a levegőben.
Tabletta érkezik. Középkorú, tagbaszakadt férfi, valaha a város legerősebb embere volt. Szabadban dolgozik, segéd- és kőművesmunkákat végez, bőre rezes barna, akár egy indiáné. A folyóról jövök, hadarja. Kásásan beszél, alig érteni a szavát. Jó kapás volt, dicsekszik boldogan, ponty és kárász. A lányait várja haza Angliából, birkapaprikással, halászlével készül. Tudod, hogy kárász nélkül nincsen jó halászlé, támad nekem. Mint a kacsa, háp-háp-háp, meg a disznó, röf-röf-röf, ami mindent behabzsol, annak a legízletesebb a húsa. És a kárász a vizek malaca.
Későre jár. Csöndes utcákon bandukolok hazafelé, az egyik sarki lámpa pisla fénye göcsörtös akáctörzsre erősített plakátra hull. A plakáton két borzalmas anakonda, egy még borzalmasabb óriáspolip – roppant karjaival háromárbocos hajót ragad a mélybe –, középütt, ő a legborzalmasabb, a féleszű kalóz: vállán borzas papagáj ül. Másnap a hangszóró recsegő bömbölése ébreszt: „Circo Aquatico! Borzalmas anakondashow! A tenger szörnyei! Zöld leguánok és albán szamarak! A nílusi krokodil! Tizenháromféle óriáskígyó! Óriás tarantula pók! Komodói sárkánygyík és ausztrál kenguru! Legyen a vendégünk!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.