Súlyos árat fizettünk

Súlyos árat fizetett Magyarország az elmúlt évek túlköltekezéséért: lelassult a gazdaság, az infláció magas szinten maradt, a kormány pedig egyre népszerűtlenebb – írja legújabb számában az Economist, amely Magyarországot tekinti a régió legaggasztóbb helyzetű országának. A gazdasági szaklap szerint hazánknak újabb megszorításokra lenne szüksége, az állami újraelosztás mértéke ugyanis messze a legmagasabb a térségben.

Munkatársunktól
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legaggasztóbb helyzetben lévő ország – ismét ezzel a jelzővel illeti hazánkat legfrissebb számában a tekintélyes brit gazdasági hetilap, az Economist, amely a közép- és kelet-európai uniós tagországok gazdasági fejlődését veszi górcső alá. Az elemzés a kijelentést több makrogazdasági mutatóval is alátámasztja. Mint a cikk írja, a térségben hazánk függ leginkább a nemzetközi tőkepiacok bizalmától. Az „erőtlen kormány” meglepően jó eredményt ért el az államháztartási hiány lefaragásában: a majdnem katasztrófába torkolló költekezés nyomán 2006-ban a GDP 9,4 százalékát érte el a deficit, amely az idén 3,5 százalékra süllyedhet (a Pénzügyminisztérium a pénteki államháztartási sajtótájékoztatón továbbra is ragaszkodott a 3,8 százalékos
hiánycélhoz) – állapítja meg az elemzés, amely azonban hangsúlyozza, hogy mindezért súlyos árat fizetett az ország. A gazdasági növekedés tavaly leállt, az infláció (részben a kormányzati megszorítások hatására) hat százalék feletti szinten maradt – júliusban 6,7 százalékot tett ki –, a kormány pedig egyre népszerűtlenebb. Mindezek miatt kérdéses, hogy a kabinet vállal-e egy újabb megszorítást, jóllehet erre lenne szüksége az országnak, hiszen az állami újraelosztás mértéke meghaladja a GDP ötven százalékát, ami a legmagasabbnak számít a térségben.
*
Gondot jelent a lap szerint az is, hogy a magyar gazdaság erőteljesen függ a Nyugat-Európába irányuló kiviteltől, az exportpiacainkon ugyanakkor egyre komolyabb növekedési lassulás mutatkozik. A tendencia veszélyeztetheti a felzárkózásunkat, hiszen a GDP majdnem negyven százalékát azokra a piacokra irányuló kivitel adja, amely fékezés előtt áll. Az Economist hat közép- és kelet-európai ország (Szlovákia, Lengyelország, Csehország, Lettország, Észtország és hazánk) gazdasági növekedését is összehasonlítja az elmúlt tíz évre vonatkozóan. Ebből jól látszik: míg 2002-ig az élbolyhoz tartoztunk, 2005-ig a középmezőnyben tartózkodtunk, azóta pedig sereghajtók lettünk a fejlődés tekintetében.


vezércikk a 7. oldalon

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.