Többet adnak a tejért

Beadták a derekukat az áruházláncok, s elfogadva a tejtermelők követeléseit, növelték a belföldi termékek jelenlétét polcaikon, illetve szeptemberben várhatóan tíz százalék körüli áremelést is végrehajtanak. Az eredmények nyomán a Tej Terméktanács elállt a beharangozott demonstrációs sorozattól.

Dénes Zoltán
2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július elején jelezte a tejtermelőket és -feldolgozókat tömörítő Tej Terméktanács, hogy amennyiben nem tudnak egyezségre jutni az áruházláncokkal abban, hogy visszaszorítják polcaikon az importtermékek arányát, s elutasítják áremelési igényüket, úgy tiltakozó akciókat szerveznek a multinacionális üzletláncok előtt. A termelők elégedetlenségét az váltotta ki, hogy az év eleje óta folyamatosan csökkent a tej felvásárlási ára, aminek csak egyik oka lehet az importdömping, a másik vélhetően az uniós tejkvóta emelése. A nyers tej felvásárlási ára éves összehasonlításban a tavalyi 42 százalékos növekedés után idén január óta 20 százalékkal csökkent, miközben a gazdák takarmány- és energiaköltsége folyamatosan emelkedett. Az így kialakult árak mellett a gazdálkodók nagy része az uniós kvótatámogatás ellenére is literenként már 8–10 forintos veszteséggel termel.
– A terméktanács elindította a folyamatot, a feldolgozók pedig azóta sorra elkezdtek megegyezni az áruházláncokkal – tájékoztatta lapunkat Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke. Mint mondta, úgy tűnik, hogy a megbeszélések eredményre vezettek, a boltokban visszaesett az import tejtermékek aránya, s szeptemberben várhatóan áremelésekre is sor fog kerülni. – A láncok belátták, hogy nem lehet mindent a verseny oltárán feláldozni, szélsőségesen alacsony árakat alkalmazni az importtermékeknél és játszani a termelővel, feldolgozóval, mert ez esetben a magyar áru nem fogy, a gazdák így felhagynak a termeléssel, s végül beszállítók nélkül maradhatnak – fogalmazott. Véleménye szerint a nyers tej ára nem fogja elérni az év eleji literenkénti 90-100 forintot, de szeptember–október között 8-12 százalékos áremelés várható, amivel a tej felvásárlói ára 75-80 forintra emelkedik. Feltételezése szerint az áremelést a kereskedők tovább fogják hárítani a fogyasztók felé is, ezért fel lehet készülni arra, hogy a tej, illetve tejtermékek fogyasztói ára szeptembertől mintegy 10 százalékkal fog emelkedni.
Magyarországon éves szinten körülbelül 1,850 milliárd liter tejet állítanak elő, ebből 1,2 milliárd ipari feldolgozásra kerül, 400-450 millió litert pedig exportálunk, s körülbelül ugyanennyit importálunk. Megközelítőleg 200 millió liter tejet a gazdák saját csatornáikon keresztül értékesítenek.

Útblokádot szerveznek az almások. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) sajnálattal állapította meg közleményében, hogy nem született megállapodás a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei almatermesztők és -feldolgozók között, annak ellenére, hogy a megállapodás érdekében még Gráf József agrárminiszter is próbált közvetíteni. A gazdák és képviselőik tárgyalásos úton próbáltak megoldást keresni a léalma évek óta meglévő értékesítési gondjaira. A gazdák felvásárlási árként kilónként nettó 30 forintot határoztak meg, amely az ipari alma önköltségi ára, a feldolgozók viszont 15-20 forintot ajánlottak. A Magosz szerint a feldolgozók ezen ajánlata megalázó és elfogadhatatlan, a gazdák tönkretételével egyenlő. A kialakult helyzet miatt a gazdák megkezdik a blokád szervezését a megye területén található feldolgozók körül, amelynek részleteit ma fogják egyeztetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.