Dél-Oszétiában helyi jelentések szerint tegnap délutánra jelentősen csökkent a háború intenzitása a szombati harcokhoz képest. Ennek ellenére orosz gépek vasárnap kétszer is bombáztak Tbiliszihez közeli területeket – írta az MTI. Hangos robbanások hallatszottak tegnap hajnalban a grúz fővárosban, a belügyminisztérium szóvivője szerint az orosz gépek egy katonai üzemhez tartozó repülőteret bombáztak. A francia hírügynökség helyszíni tudósítójának jelentése szerint tegnap egy repülőgép bombákat dobott le a Tbiliszi határában található katonai repülőtér mellett. Moszkvában cáfolták a tbiliszi támadás hírét.
Az orosz erők hadműveletet indítottak Abháziában a Kodori-szoros elfoglalására – közölték grúz források. Abház szeparatisták szombaton offenzívába kezdtek, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a stratégiai fontosságú szorosból, Abházia egyetlen grúz ellenőrzés alatt álló részéből. A völgyben grúz rendőrök védik a szakadár kormánnyal párhuzamosan működő, Tbiliszihez hű abház kormányt. Az orosz légierő szombaton kétszer is légitámadást indított a szoros ellen, és grúz közlés szerint vasárnap is folytatódott a bombázás. Szergej Bagaps, a szakadár abház rezsim elnöke kijelentette: az abház légi és szárazföldi támadások addig folytatódnak, amíg a grúz csapatok ki nem vonulnak a Kotori-szorosból.
*
A Grúziával való tárgyalások megkezdésének elengedhetetlen feltétele, hogy Tbiliszi írjon alá az erőszak mellőzéséről kötelező érvényű dokumentumot, s hogy csapatait vonja vissza az 1992-es megállapodásban rögzített vonalak mögé – mondta Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes Moszkvában. Karaszin emlékeztetett arra, hogy mind Moszkva, mind a nemzetközi közösség évek óta próbálja erre rábírni Grúziát, Tbilisziben azonban elzárkóznak ettől. A magas rangú orosz diplomata egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy gyakoroljon nyomást Grúziára a dokumentum elfogadtatása érdekében. Karaszin közölte, hogy a grúz támadás következtében Dél-Oszétiában több mint kétezer ember vesztette életét, többségükben orosz állampolgárságú oszétok, és mintegy harmincezer ember menekült el lakóhelyéről.
Orosz hadihajók érkeztek tegnap Grúzia parti vizeihez, hogy megakadályozzák fegyverszállítmányok bejutását a Fekete-tengeren a kaukázusi államba – közölte vasárnap az Interfax hírügynökség. Oroszország korábban azzal vádolta meg a Nyugatot és az egykori szovjet köztársaságot, Ukrajnát, hogy fegyvert szállított Grúziának. A térségbe vezényelték az orosz Fekete-tengeri Flotta Moszkva nevű rakétacirkálóját, a Szmetlivíj kísérőhajót, továbbá három partra szállító és egy utánpótlást szállító hajót. Ukrajna közben vasárnap bejelentette, hogy fenntartja magának a jogot, hogy megtiltsa a visszatérést az ukrajnai bázisukról a grúz partokhoz vezényelt orosz hadihajók számára, mondván, nem kíván belekeveredni a konfliktusba. Az orosz fekete-tengeri flotta bázisa az Ukrajnától bérelt szevasztopoli kikötőben van. Esti hírek szerint az orosz hajók visszatértek orosz felségvizekre, és behajóztak Novorosszijszk kikötőjébe. Moszkva közölte, hadihajóik a nap folyamán kilőttek egy grúz naszádot.
Izrael is ki kíván maradni a felfordulásból, ezért a külügyminisztérium a Grúziának szánt izraeli fegyverek eladásának befagyasztását javasolta – írta a Háárec című izraeli újság. A lap megírta: a külügyi tárca attól tart, hogy ha Izrael folytatná a fegyvereladásokat, Moszkva légvédelmi fegyvereket adna el Iránnak és Szíriának.
vezércikk a 7. oldalon