Végleg felszámolják a Lipótot

Hiábavaló volt mind a szakmai, mind az ombudsmani tiltakozás, végleg eldőlt az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet sors.a A kormány intézkedéseit követően holnaptól megnyílik az az internetes portál, ahol a svábhegyi gyermekklinika után licitálni lehet a nagy múltú intézmény felszereléseire is.

Mizsei Bernadett
2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromezer-hétszáz tételt, több mint negyvenezer egyedi darabot kínálnak megvételre az árverésen, összesen mintegy negyvenmillió forintos bruttó kikiáltási áron – mondta el érdeklődésünkre Nagy Árpád, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) gazdasági főigazgatója. A holnap induló árverésen több egymillió forintos egyedi értéket meghaladó berendezésre, orvosi műszerre licitálhatnak az egészségügyi intézmények.
Egy éve annak, hogy bezárták a 140 éves intézményt. Azóta számtalan civil és szakmabeli fejezte ki tiltakozását, felhívva a figyelmet az elhamarkodottnak és indokolatlannak vélt lépés következményeire. Az akkori ombudsman, Lenkovics Barnabás a bezárást követően kijelentette: „az a módszer és az az ütemezés, ahogyan a kormány az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI) be akarja zárni, súlyos alkotmánysértést valósít meg”. Ő maga is felhívta a figyelmet arra az akkor nagy port kavart furcsaságra, hogy a másfél évszázados intézmény alapító okirata szerint a gyógyintézetnek kétszáz évig kell szolgálnia „a hazai elmeügyet”. A dokumentumot azonban sehol nem találták meg, pedig – ahogy az ombudsman fogalmazott – „a tisztességes eljárási rend betartásában bízó pszichiáterek heteken át keresték azt az intézményen belül és kívül is”.
*
Azóta Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is nyílt levélben fordult az Egészségügyi Minisztériumhoz. – Az intézet bezárása aggályos helyzetet teremtett mind a mentálisan sérült vagy neurológiai betegségben szenvedő betegek, mind az egészségügyi dolgozók, végső soron pedig az egész társadalom számára – áll a közleményében. Rámutat arra is, hogy a legnagyobb veszteséget azok a betegek szenvedték, akik a megszűnő ágyakon feküdtek. Őket ugyanis elbocsátották az intézetből, és sokan közülük az utcára kerültek, ellátatlanok maradtak. Annak ellenére, hogy Szabó Máté, a szakma részéről pedig a Magyar Pszichiátriai Társaság és a Pszichiátriai Szakmai Kollégium is részletes képet festett a kialakult, egyéni tragédiákat is eredményező helyzetről, az egészségügyi tárca állítja: az OPNI megszüntetése miatt egyetlen ember sem maradt ellátatlanul.
Lapunk korábbi számában írtunk olyan esetekről, amelyek azt bizonyítják: több, az OPNI-ban kezelt beteg az utcára és hajléktalanszállóra került. A rendszeres kezelés hiányában pedig előfordult, hogy veszélyeztették saját és gondozóik életét. A Magyar Vöröskereszt Madridi utcai hajléktalanszállóján beszámoltak arról is, hogy a társaikra nézve veszélyes lakókkal kénytelenek voltak szerződést bontani. Emiatt sokuk újra fedél nélkül maradt. Jelenlegi sorsukról nem tudtak az intézetben, de volt olyan lakójuk is, akiről később megtudták: az utcán hunyt el.
Ezzel szemben a tényeknek és dokumentumoknak hátat fordítva a tárca azt közölte: a betegek ellátása még az átmeneti időszakban is a szakmai szabályok szerint, a jogszabályban meghatározott módon történt. Néhány hete kiadott közleményükben az áll: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár valamennyi OPNI-ban ellátott kezelt esetében „betegútkövetést” folytatott, és megállapította, hogy ellátásban részesültek a továbbiakban is.
Arra is hivatkoztak, hogy az OPNI elhelyezésére szolgáló épületek állaga már a hatvanas évek végére leromlott. Németh Attila, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnökségi tagja lapunknak adott nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy az OPNI bizonyos részei (stroke-osztály, neuroradiológiai osztály, a Nyéki úti részleg) a hazai kórházak átlagát messze felülmúlták. Németh Attila elismerte: bár a pszichiátriai osztályokat valóban fel kellett volna újítani, a „Lipót” bezárásával a betegek többsége nem került jobb körülmények közé. Ismertette, a Nyírő Gyula Kórházban a legrosszabb állagú épületbe, a korábbi krónikus belosztály helyére kerültek az új ágyak, míg a Merényi-kórházban a Lipótnál is rosszabb körülmények várták a pszichiátriai betegeket. Mint mondta, egyedül a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi részlege biztosított egyértelműen jobb körülményeket, ám ez csupán hatvan-hetven ágyat jelentett.
Lapunk arról értesült, a napokban újabb levelet küld az ombudsman az egészségügyi tárcának. Ám azok után, hogy a szintén bezárt Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet után holnaptól az OPNI felszereléseire is licitálni lehet, felvetődik a kérdés: van-e még értelme az újabb állásfoglalásnak.
A termékek között szerepelnek nagyobb értékű eszközök is, így kardiológiai ultrahangkészülék, lélegeztető- és ágytálmosó berendezés, valamint defibrillátor, de a kórházak vásárolhatnak apróbb orvosi berendezéseket is. A kínálatban emellett szerepel számtalan textília, bútor, számítógép és irodai berendezés is. Az EKI számításai szerint a kínálat mintegy háromnegyede elkel, közel a teljes kikiáltási értéket elérő áron. A börze terveik szerint 2008. szeptember 9-én zárul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.