Zsugorodó alapok

Jelentős veszteségekkel kellett szembesülniük a befektetési alapoknak az első fél évben. Leginkább a részvényalapok sínylették meg a piaci gyengélkedést. Ugyanakkor a likviditási, a pénzpiaci és az ingatlanalapok viszonylag jól átvészelték ezt a nehéz időszakot, a tőkekivonás azonban ezeket sem kímélte.

Csécsi László
2008. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) kimutatása szerint 109 milliárd forinttal lett kevesebb az alapok vagyona 2008 első hat hónapjában. A piaci veszteségek 87 milliárd forintot tesznek ki. Az alapok vagyona június végén 3010 milliárd forint volt. A Bamosz tagjai által kezelt alapok összvagyona 2008 második negyedévében 4,3 százalékkal csökkent, az év eleje óta az esés mértéke 5,6 százalék. Farkas Miklós, a Bamosz munkatársa lapunknak elmondta: az első fél év eredményeit a részvénypiacok erőteljes esése árnyékolta be. Ez nemcsak azt vonta maga után, hogy az alapok egy részének jelentős veszteségeket kellett elkönyvelniük, hanem azt is, hogy a befektetők kevesebb kockázatot vállaltak, ezért számottevő tőkekivonás is történt. Emellett a piac szereplői inkább a kevésbé kockázatos termékek, például a garantált alapok felé kormányozták a pénzüket.
Ennek következtében folytatódott az a tendencia, miszerint a kötvényalapok, illetve a pénzpiaci alapok helyét az alacsony kockázatúnak tekintett alapok veszik át. A likviditási alapok aránya 23,8 százalékra nőtt, így ez a legnagyobb csoport. Az ingatlanalapokat ugyan az első fél évben ismét tőkekivonás sújtotta, de 18,9 százalékkal így is a második legnagyobb csoportot alkotják. A garantált alapok aránya már 16,5 százalék, és ezek adják a harmadik legnagyobb kategóriát. A kötvény- és pénzpiaci alapok (a likviditási alapok nélkül) már csak a teljes vagyon 19 százalékát teszik ki. Ez az arány a távirati iroda közlése szerint 2006 elején még 51,1 százalék, 2007 végén pedig 22,1 százalék volt.
Leginkább a részvényalapok sínylették meg a fél évet, körülbelül 20 százalékos piaci veszteséggel. A likviditási alapokra és a pénzpiaci alapok hozamaira kevésbé volt hatással a piac gyengélkedése, ezek a szokásos 2-2,5 százalékot produkálták. Az ingatlanalapok hozamai szintén stabilak maradtak, és 3 százalékot értek el a fél évben.
A második negyedév a hozamok terén valamivel jobban sikerült, mint az első, a leggyengébben teljesítő részvényalapok például közel 15 százalékos veszteséget produkáltak január eleje és március vége között, míg a második három hónapban már csak 7 százalékot. A tőkekivonás terén viszont a második fél év okozta a nagyobb csapást, ekkor összesen 139 milliárd forint tőkét vontak ki az alapokból. Az első negyedévben még 30 milliárd forint érkezett, igaz, ez is jóval kevesebb, mint a korábbi hónapok tőkebeáramlása.
Farkas Miklós szerint a második három hónap erőteljes kivonása annak köszönhető, hogy a befektetők egy kissé megkésve reagálnak a piaci folyamatokra, így a márciust megelőző időszak rossz eredményei ellen áprilisban kezdtek el védekezni.
A Bamosz által kezelt vagyon jelentős részét adó nyugdíjpénztári vagyonok alakulásáról Farkas Miklós elmondta: ezeket természetesen nem érintette a tőkekivonás, hiszen ezeknél folyamatos és kiszámítható a tőkebeáramlás, ám a hozamok csökkenése nem kímélte a pénztárakat sem. Ráadásul a választható portfólió bevezetése miatt a nyugdíjpénztáraknál nőtt a részvényarány, így sokaknak veszteséggel zárult 2008 első fél éve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.