(hol tartunk most )

Kristóf Attila
2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy valakiből miféle enzimek túltengése vagy hiánya révén lesz kommunista. Arról már olvastam tudományos eszmefuttatást, hogy az emberek jobb- vagy baloldalisága determinált, s miként függ össze bizonyos belső elválasztású mirigyek működével, s ez sem a kommunista, sem a fasiszta mivoltra nem magyarázat. Ugyanis például a büszke baloldaliságnak vannak fokozatai: a szociális érzékenységtől kezdve a politikai korrektségen át a kádárizmusig, majd a sztálinizmusig, hogy e mirigyműködés Pol Potnál tetőzzön.
Az az érzésem, ha hasonlóan frappáns történelmi példákkal nem is bizonyítható, hogy a jobboldaliság grádicsának is sok foka van. A végső vagy szélső fokozatra különösképpen agresszív, gyilkos mivoltában, ugyanolyan zsigeri rendellenesség révén lép rá egy típusában a baloldali erőszaktevőkkel azonos emberfajta. Mindehhez hozzá kell fűznöm még valamit: a társadalmi környezet, szokásrend gátolhatja vagy ösztönözheti az „eleve elrendelést”, kordában tarthatja vagy szabadjára engedheti. Erre illik az a mondás – bár túl enyhén hangzik –, hogy alkalom szüli a tolvajt. Az alkalom, az önkény szüli a gyilkosokat is, s ha belegondolunk, rájövünk, ez azt jelenti, számos potenciális bűnöző él közöttünk, aki csak az alkalomra vár.
A kérdés: mikor van itt az alkalom? Sajnos, Móricka voltomat nem tudom eltagadni, miként neki minderről egy bizonyos intim dolog, nekem Gyurcsány Ferenc és csapata jut az eszembe. A csapaton nemcsak Veres Jánost értem, hanem az összes szocialista és szabad demokrata korifeust, aki részt vett a gyurcsányizmus létrehozásában, s most kushad, sumákol, vagy netán egy újabb, számára hasznos alkalomra vár. Bennem állandóan felvetődik a kérdés, hogy kik ezek az emberek, vagy miféle emberek ezek? Kilencvenkilenc százalékuk tagadja, hogy ő kommunista. Viselkedésük is bizonyítja ezt. De baloldaliságukat – bármily bizonytalan legyen is ebben a kérdésben a politológia – büszkén vállalják. Hol helyezkednek el ezek a hölgyek és urak a szociális érzékenység és a Pol Pot által kalibrált skálán?
Az a kellemetlen érzés motoszkál bennem, hogy ezek a hölgyek és urak egy más korszakban, más körülmények között lényük kommunista részét engednék érvényesülni, nem pedig a politikai korrektséget, amely például Gyurcsányt arra bírja, hogy chartát kiáltson homofóbok ügyében. Az eredeti Párt tele volt homofóbbal, és az úgynevezett szocialista demokrácia a hosszú hajat és a szakállat sem viselte el. Mi is vajon az, amit fentebb „lényük kommunista részének” neveztem? Miként nyilvánul meg most, amikor kötelezőnek tűnik az EU-kompatibilis magatartás?
Mi jellemző a kommunizmus virágkorára? Az önkény és az erőszak. A fasizmusra ugyanez. A „szolgálunk és védünk” helyett a „megrugdosunk és fölakasztunk”. Két korai jele volt a zsarnokságnak mindig: a fegyveres rendvédelmi szervek túlkapásai és a sajtószabadság megnyirbálása, ami lényegében az emberek tájékozódási jogának csorbítását jelenti. Ez annak az útnak a kezdete, amelyen haladva a választópolgár szép lassan, de kérlelhetetlenül kényszeres, majd önkéntes igenlőgéppé válik. Mert biz’ ám, Észak-Koreában is vannak választások.
Tehát? Gyurcsány vagy Veres hol áll? Mit tennének ők, ha teljesen szabadon tehetnék? Például egy tényfeltáró újságíróval. Egy okvetetlenkedővel. Végül a szelíden ellentmondóval. A bírálóval. A kétkedővel. Velem.
Hogy hol tartunk most, készülődnek-e szimatolásra a „haveri rendőrkutyák”, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.