Nincs pénz a mentőrobogóra?

Leállhat a Főnix Med Mentőszolgálat által üzemeltetett mentőrobogó a fővárosban, mert visszalépett a társaság szponzora. Az elmúlt két hónapban 150 sikeres mentést végző jármű sorsa a napokban dől el, amikor ellenőrzik a fennmaradásuk érdekében létrehozott alapítvány számlájára befolyt összeget.

Munkatársunktól
2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A média középpontjába került tavaly az a két mentőápoló, akik felszerelés nélkül, saját robogójukkal érkezve a helyszínre mentettek meg egy kétéves kislányt. Az Aprilia Magyarország az esetet követően egy megkülönböztető hang- és fényjelzőkkel felszerelt motort adományozott az ellátást végző Siklósi Gábornak és társának. A defibrillátort és a különböző diagnosztikai eszközöket a Főnix Med Mentőszolgálat biztosította, mintegy másfél millió forint értékben.
Június 1-jétől három kismotor segíti a fővárosban a betegek sürgős ellátását, amelyek a legfrekventáltabb, mentőautóval nehezen megközelíthető helyeken teljesítenek szolgálatot. A másik két robogót, amely a budai Várban és a Váci utcában állomásozik, az OMSZ tartja fenn, de ezek nincsenek felszerelve a gyorsabb kiérkezést segítő megkülönböztető jelzésekkel. A jármű és a műszerek karbantartását ma is biztosítja az adományozó cég, illetve a Főnix Med, ám a támogató visszalépése miatt sem a benzinre, sem a három ápoló fizetésére nem maradt pénz. Bár mindezt csupán havi 130 ezer forintból lehetne fedezni, bizonytalanná vált a mentőrobogó sorsa. – Mivel a környező kerületekben nincs mentőállomás, és az esetleges nagy forgalom sem akadályozza a munkánkat, a rohamkocsinál lényegesen korábban érünk a helyszínre – nyilatkozta lapunknak Siklósi Gábor ápoló. Hozzátette: – Sok pénzt takarítunk meg az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ) és az Egészségügyi Minisztériumnak is, mivel a korai ellátásnak köszönhetően a betegek kevesebb időt töltenek mind az intenzív-, mind a rehabilitációs osztályon. Abban is segíthetik az OMSZ-t, hogy a diagnózis felállítása után jeleznek a központnak, szükséges-e rohamkocsit küldeni, elkerülve ezzel a nagy költséggel járó, felesleges kiérkezést. Siklósi Gábor hangsúlyozta, nem kérnek állami segítséget, mert mint mondta: szeretnék, hogy az életmentés társadalmi feladattá váljon. Fennmaradásukért létrehoztak egy kiemelten közhasznú alapítványt. A napokban ellenőrzik, mennyi pénz folyt be a számlára, amely a jövőre nézve is fontos, hiszen az ígéretek szerint 2009-ben újabb robogót kap a Főnix Med.

Visszavonnák szerződésüket. Az egri Markhot Ferenc Kórház tucatnyi dolgozója szeretné visszakérni a HospInvest Zrt. nyomásgyakorlása következtében a céggel kötött munkaszerződését, de az érintettek beszámolója szerint nem kapják vissza aláírt dokumentumaikat. Ezt azért is tartják furcsának, mert jelenleg még a Heves megyei önkormányzaté a betegellátó centrum, a közgyűlés a munkáltató, a társaság nem gátolhatja meg az egyén döntését. Mánya Kristóf, a kórházvédők szóvivője túlkapásnak nevezte a történteket, s úgy vélte, a HospInvest Zrt.-nek kötelessége eleget tenni a dolgozói kérésnek, amennyiben az visszakéri szerződését. Deák Gábor, a cég alelnöke a Magyar Nemzet kérdésére úgy reagált, egyetlenegy munkaszerződést sem tartanak vissza, szerinte a tizennégy személy rosszul emlékszik az eseményekre. Kijelentette, ha valaki nem akar a HospInvest Zrt.-vel együtt dolgozni, akkor munkaszerződését visszakaphatja, csak el kell érte menni. Újra megerősítette: az ÁNTSZ által kiadható engedélyhez szükséges létszám a társaság rendelkezésére áll, nincs miért aggódnia. (T. L. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.