A média középpontjába került tavaly az a két mentőápoló, akik felszerelés nélkül, saját robogójukkal érkezve a helyszínre mentettek meg egy kétéves kislányt. Az Aprilia Magyarország az esetet követően egy megkülönböztető hang- és fényjelzőkkel felszerelt motort adományozott az ellátást végző Siklósi Gábornak és társának. A defibrillátort és a különböző diagnosztikai eszközöket a Főnix Med Mentőszolgálat biztosította, mintegy másfél millió forint értékben.
Június 1-jétől három kismotor segíti a fővárosban a betegek sürgős ellátását, amelyek a legfrekventáltabb, mentőautóval nehezen megközelíthető helyeken teljesítenek szolgálatot. A másik két robogót, amely a budai Várban és a Váci utcában állomásozik, az OMSZ tartja fenn, de ezek nincsenek felszerelve a gyorsabb kiérkezést segítő megkülönböztető jelzésekkel. A jármű és a műszerek karbantartását ma is biztosítja az adományozó cég, illetve a Főnix Med, ám a támogató visszalépése miatt sem a benzinre, sem a három ápoló fizetésére nem maradt pénz. Bár mindezt csupán havi 130 ezer forintból lehetne fedezni, bizonytalanná vált a mentőrobogó sorsa. – Mivel a környező kerületekben nincs mentőállomás, és az esetleges nagy forgalom sem akadályozza a munkánkat, a rohamkocsinál lényegesen korábban érünk a helyszínre – nyilatkozta lapunknak Siklósi Gábor ápoló. Hozzátette: – Sok pénzt takarítunk meg az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ) és az Egészségügyi Minisztériumnak is, mivel a korai ellátásnak köszönhetően a betegek kevesebb időt töltenek mind az intenzív-, mind a rehabilitációs osztályon. Abban is segíthetik az OMSZ-t, hogy a diagnózis felállítása után jeleznek a központnak, szükséges-e rohamkocsit küldeni, elkerülve ezzel a nagy költséggel járó, felesleges kiérkezést. Siklósi Gábor hangsúlyozta, nem kérnek állami segítséget, mert mint mondta: szeretnék, hogy az életmentés társadalmi feladattá váljon. Fennmaradásukért létrehoztak egy kiemelten közhasznú alapítványt. A napokban ellenőrzik, mennyi pénz folyt be a számlára, amely a jövőre nézve is fontos, hiszen az ígéretek szerint 2009-ben újabb robogót kap a Főnix Med.
Visszavonnák szerződésüket. Az egri Markhot Ferenc Kórház tucatnyi dolgozója szeretné visszakérni a HospInvest Zrt. nyomásgyakorlása következtében a céggel kötött munkaszerződését, de az érintettek beszámolója szerint nem kapják vissza aláírt dokumentumaikat. Ezt azért is tartják furcsának, mert jelenleg még a Heves megyei önkormányzaté a betegellátó centrum, a közgyűlés a munkáltató, a társaság nem gátolhatja meg az egyén döntését. Mánya Kristóf, a kórházvédők szóvivője túlkapásnak nevezte a történteket, s úgy vélte, a HospInvest Zrt.-nek kötelessége eleget tenni a dolgozói kérésnek, amennyiben az visszakéri szerződését. Deák Gábor, a cég alelnöke a Magyar Nemzet kérdésére úgy reagált, egyetlenegy munkaszerződést sem tartanak vissza, szerinte a tizennégy személy rosszul emlékszik az eseményekre. Kijelentette, ha valaki nem akar a HospInvest Zrt.-vel együtt dolgozni, akkor munkaszerződését visszakaphatja, csak el kell érte menni. Újra megerősítette: az ÁNTSZ által kiadható engedélyhez szükséges létszám a társaság rendelkezésére áll, nincs miért aggódnia. (T. L. L.)
Réka, Réka Rékuci, közel kerül hozzá a Peti!
