Cél a BL-serleg, irány a 82-es út

Egyszer, réges-régen előfordult, hogy huszonnégy óra sem telt el két magyar kézilabdás BEK-győzelem között: 1982-ben a Budapesti Honvéd férfi- és a Vasas női együttese ugyanazon a hét végén kaparintotta meg a legrangosabb kontinentális klubtrófeát, ez valószínűleg örökre megdönthetetlen rekord marad. Hisz most például abban bízunk, hogy napra pontosan tíz évvel a legutóbbi siker után születik meg az újabb diadal: a Dunaferr lányai 1999. május 16-án nyerték el a BL-serleget, ma pedig a Győri Audi ETO KC előtt kínálkozik minden korábbinál kedvezőbb esély.

2009. 05. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Papírforma és esély. Ma, ugyancsak Veszprémben, 20.30-tól megkezdődik a férfi kézilabda magyar bajnoki döntő is. A szereposztás a szokásos, mint ahogyan az is, hogy az MKB Veszprém és a Pick-Szeged közötti finálé valamely fél harmadik győzelméig tart. A pályaelőnyt az alapszakasz-győztes dunántúliak élvezik – azaz az első, a harmadik és az esetleges ötödik találkozót vívhatják saját csarnokukban –, az esélyek is egyértelműen mellettük szólnak, bár Gál Gyula beállós, majd Dejan Perics kapus sérülése és kiválása egyedi lehetőséget teremtett a Szegednek, amely, ha igazán összekapja magát, akár élhet is vele. (A mérkőzést a Sport1 élőben közvetíti.)


Egy hete már, hogy a Győr idegenben, Aalborgban verte 26-24-re a Viborgot a Bajnokok Ligája fináléjának első felvonásán, azóta sorjáznak a méltatások, álmélkodások, fogadkozások. Ma 16.15-től Veszprémben azonban újra a tetteken a sor. Mert bár egy ötgólos dániai vereséget követő kétgólos hazai győzelemnek még valószínűleg jó szívvel tapsoltunk volna, fordítva ez már sehogy sem menne. Ezt illetően az ETO-nál sem táplál senki illúziókat, mindenki tudja, innen nem lehet sem szépen veszíteni, sem könnyedén nyerni. Úgyhogy marad egyetlen lehetőségként a szilaj küzdelemben kivívott siker.
Erre készülnek a skandinávok is, és azzal bátorítják, tüzelik magukat, amivel hasonló helyzetben mi is tennénk; úgy vélik, az ellenfél az első meccsen mindent kiadott magából, sőt bizonyos mértékben erőn felül teljesített, bennük viszont még bőven maradt tartalék. Jakob Vestergaard vezetőedző ezt úgy fogalmazta meg: „El sem tudom képzelni, hogy még egyszer ennyire gyengén játsszunk. Sok technikai hibát vétettünk, alig éltünk a lerohanásokkal, felállt fal ellen pedig rossz döntéseket hoztunk, ezzel hozzásegítettük Pálingert, hogy még a megszokottnál is több lövést védhessen.” Az egyik „vétkes”, Rikke Skov erre még rá is licitált: „Húsz-harminc százalékkal eltökéltebben és keményebben kell támadnunk és védekeznünk. Erős vágyat érzek a visszavágásra, ebből kell táplálkoznunk Magyarországon, így kell kezdenünk a meccset, és akkor győztesen fejezhetjük be. Remélem, ez a torkunkon a kés szituáció arra ösztönöz bennünket, hogy minden idők legjobb mérkőzését játsszuk.”
Ez bizony felér egy hadüzenettel. Konkoly Csaba vezetőedző ezt szóban annyival tulajdonképpen meg is válaszolta: „Úgy készülünk egész héten, mintha mínusz négyről indulnánk, és innen szeretnénk plusz egyre jutni”, ma pedig rögtön az első perctől fogva tisztázni és nyomatékosítani kell az erőviszonyokat. Úgy kezdeni, hogy a meccs – legalábbis lélekben, mentálisan – ne a végén, hanem az elején dőljön el. Az ETO felkészülése e tekintetben kiválónak tűnik. A tavalyi BL-elődöntő-visszavágóval ellentétben ezúttal szemernyit sem tépelődött senki azon, mi legyen Görbiczcel. Vanyus Attila klubelnök már a hét elején leszögezte, elméleti esély sincs a beállítására, a klasszis irányító pedig azt kérte: ne róla, illetve az ő hiányáról szóljon a szombati mérkőzés.
Ne is, mert akkor már régen rossz. Inkább az Aalborgban is 54 százalékos hatékonysággal védett Pálinger újabb bravúrjairól, a középen pontosan záró, és a dán rohamokat a szélekre terelő védekezésről, a labdavesztések utáni gyors visszarendeződésről, amely megakadályozza a lerohanásokat, a Vértenre és Mravikovára kihegyezett győri kontrákról, Tomori átlövéseiről, a piros lapja után „rehabilitált” Kovacsics cseleiről és berepülőakcióiról, meg az ezúttal értékesített hetesekről (egy hete négy is kimaradt).
Ha mindez megvalósul, akkor el lehet indulni a diadalmas 82-es úton. Nem is kizárólag az 1982-esen, amelyen annak idején a Budapesti Honvéd és a Vasas is végigment, hanem azon a 82-esen is, amely Veszprémből Győrbe vezet. Gyulafirátót, Zirc és Csesznek népe pedig kitódulhatna az utcára integetni, hiszen a sport igazságtalansága ezúttal is érvénybe lépne: a BL-serleget kizárólag a csapat veszítheti el, ellenben az egész ország nyerheti meg.
(A mérkőzést a Viasat3 élőben közvetíti.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.