Az Oktatási és Kulturális Minisztérium határozatában (ügyintéző: Fülöp Zsófia) arról értesítette a Békés megyei Kétsoprony önkormányzatát, hogy az iskola kiegészítő támogatását, mintegy 35 millió forintot fizesse meg. Az indokolás szerint az önkormányzat az iskola és az óvoda fenntartási jogát átadta a Szeged-csanádi Egyházmegyének, s az átadó köteles a kiegészítő támogatás összegét mindaddig átutalni a hozzájárulást folyósító szerv részére, amíg az egyház nem válik maga is jogosulttá. Erre – szintén a törvény szerint – leghamarabb a harmadik év után kerülhet sor.
Ám a kétsopronyiak nem fogadják el megmásíthatatlannak a határozatot, ellene – ügyvédi segítséggel – fellebbeztek. Annál is inkább, mivel a község vezetése nem önként vagy ideológiai megfontolások miatt adta át a működtetési jogot az egyháznak, hanem gazdasági kényszerűségből, miután az anyagi források kimerültek. Az 1500 lelket számláló faluban tisztában vannak vele: az óvoda és az iskola léte a jövő szempontjából kulcsfontosságú, ugyanis ettől függ a népességmegtartás és az értelmiség helyben maradása. Képviselőik ennek érdekében az akkor még Gyenesei István vezette Önkormányzati Minisztériumot is felkeresték azért, hogy segítséget kérjenek, de hiába. (Mindössze annyit tettek, hogy az ügyet átirányították az oktatási minisztériumhoz.) Azt tudják a helyiek, hogy a hatályos jogszabályok szerint fizetniük kellene, ám ha így tesznek, fizetésképtelenné válnak. Álláspontjuk szerint a törvény diszkriminatív jellegű rendelkezéseket tartalmaz, ezért Alkotmánybírósághoz fordulnak.
– Az iskola költségvetésében már a negyven százalék fölé kúszott az önerő, ezért is lehetetlenültünk el – magyarázza Völgyi Sándor polgármester. – Vesszőfutásunk után végül az egyház nyújtott segítő kezet, ami azért is jött kapóra, mert népességünk döntő többsége római katolikus, s hittant már régóta oktatunk. Bonyolítja a kérdést, hogy három év alatt a százmillió forintot is meghaladja az átadandó összeg, amely nem áll rendelkezésünkre. Talán mondanom sem kell, hogy a fejkvóta itt sem volt elegendő az intézmény működtetésére, így kényszerültünk a kiegészítésre. Völgyi Sándor nem rejti véka alá, hogy szerinte ilyen módon büntetik az önkormányzatot. Az állam rajtuk akarja bevasalni a vitatott a pénzt, holott a magyar kis- és közepes települések ma már örülnek, hogy egyáltalán léteznek.
A Szüdi János közoktatási államtitkár által aláírt határozatban azonban nincs engedmény. Így fogalmaz: az önkormányzat fizetési kötelezettségét köteles teljesíteni. Legfeljebb részletfizetési kedvezményről hajlandó tárgyalni.
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
