Más ágazatokhoz képest az agrárium gazdasági teljesítménye kevésbé csökkent a globális pénzügyi válság hatására kialakult gazdasági krízisben, ám az ágazat finanszírozása nehezebbé vált – hangoztatta Máhr András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára egy tegnapi sajtótájékoztatón. Az eseményről tudósító MTI szerint Aladics Sándor, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgató-helyettese arról számolt be, hogy a gondok enyhítésére a pénzintézet tovább bővítette az agrárvállalkozások finanszírozási lehetőségeit. Mint mondta, így a vállalkozások számára az Új Magyarország agrárfejlesztési hitelprogram keretében egyszerűbbé válik a pályázatok kiegészítő finanszírozása, vagyis a szükséges önerő biztosítása. Emellett bővült az élelmiszer-ipari bankgarancia kedvezményezettjeinek köre, valamint meghosszabbították a gabona forgóeszközhitel-program igénybe vehetőségi határidejét is. Az agrárgazdálkodók hitelhez jutását segítő kormányzati intézkedések ugyanakkor, úgy tűnik, eddig nem vezettek túl sok eredményre.
A Magyar Agrárkamara (MA) közleménye szerint a hazai mezőgazdaságnak sürgősen 100 milliárd forint hitelre lenne szüksége. Csak ezzel a külső forrással biztosítható a termelés és a fejlesztés folyamatossága, az uniós támogatások igénybevételéről nem is beszélve. Ehhez képest a tegnapi sajtótájékoztatón az derült ki, hogy az Új Magyarország agrárfejlesztési hitelprogram keretében eddig mintegy négyszáz agrárvállalkozás jutott alig 19 milliárd forintnyi kedvezményes kamatozású hitelhez. Ezért nem meglepő, hogy a Magyar Bankszövetséggel folytatott tárgyalásai után az MA arra kérte a hazai pénzintézeteket, hogy teremtsék meg e forrásigény kielégítésének hátterét. A kamara szerint a bankok munkáját nagyban segíti, hogy a termelők nagy részének hitelképességét a különféle támogatási pályázatok során már „előszűrik” az azt bíráló szervezetek, hatóságok. Így azok a gazdálkodók, akik ilyen támogatásban részesültek, alapvetően kis piaci kockázatot jelentenek, finanszírozási helyzetüket – önhibájukon kívül – alapvetően a pénzügyi válság rendítette meg.
„Régi reflexek helyett újak” – az iparkamara elnöke is elmondta, miért csatlakozott Orbán Viktor Digitális Polgári Köréhez
