Csak béremelésről tárgyalnának

Csak reálbér-emelkedést tudnak elfogadni a szakszervezetek az elkövetkezendő bértárgyalásokon. Felvetődhet az is, hogy a jelenlegi helyzetben szükség van-e a minimálbér, illetve a szakmai bárminimum intézményére.

Bákonyi Ádám
2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok szakmai előkészítést igénylő, kemény és bonyolult bértárgyalásokra számítanak a szakszervezetek és a munkaadók egyaránt. Borsik János szerint már szeptemberben el kell kezdeni az országos bérajánlásról szóló egyeztetéseket. A jövő évi adó- és járuléktörvényeket már elfogadta a parlament, a kormány pedig az eddigieknél korábban, novemberben fogadná el a költségvetést, azaz addig meg kellene állapodni – mondta az Autonóm szakszervezetek elnöke. Mivel az idén csökkent a keresetek reálértéke, az áfa és a közüzemi terhek, a hitelek törlesztőrészletei viszont emelkedtek, az érdekvédő csak olyan megállapodást tart elfogadhatónak, ami bruttó emelésen keresztül biztosít reálbérpozició-javulást. Az elnök továbbá szükségesnek tartotta a minimálbér, illetve a szakmai bérminimum emelését is. Úgy vélte, nehezítheti a tárgyalásokat az eddig adómenetes béren kívüli juttatások megadóztatása, ám arról nem kellene elfeledkezniük a munkaadóknak – hangsúlyozta –, hogy ötszázalékos járulékcsökkentésben részesültek. Kormányzati részről Borsik a szakmaiatlanságot és az egyeztetés nélküli döntéshozatalt kifogásolta, szerinte a munkaügyi tárcának nem tett jót a gyakori vezetőváltás.
Bár a kiszámíthatatlan gazdasági környezet miatt akár hátrányt is jelenthet egy gyors megállapodás, számos kérdésben valóban érdemes már jó előre egyeztetni – mondta lapunknak saját szakmai véleményként Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az egyik legfontosabb szakmai feltételnek tartotta, hogy a kormánynak világossá kell tennie, egészen pontosan mit jelent a gyakorlatban a szuperbruttósítás. Dávid szerint beszélni kell arról is, hogy a jelenlegi helyzetben szükség van-e a minimálbér, illetve a szakmai bárminimum intézményére. Ezek szerepét elismerte, mégis úgy vélte, a legkisebb bér mértékét szerencsésebb lenne ágazatonként meghatározni, így ahol megtehetik, ott többet, ahol nem, ott kevesebbet fizetnének. A bérajánlás lehetséges mértékéről úgy fogalmazott, azt „a gazdaság teljesítményéhez kell kötni”. Dávid Ferenc elismerte a munkavállalók veszteségeit, azt a gyakorlatot viszont elfogadhatatlannak nevezte, hogy míg egy magas bérajánlásra lecsapnak a veszteséges állami vállalatok, addig a vállalkozások nem tudnak fejleszteni, és elbocsátásokra kényszerülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.