Nem tette sikeresebbé az egészségügyi intézmények gazdálkodását a magáncégek közreműködése – állapítja meg a kórházi szolgáltatásokat vizsgáló Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéstervezete. A Népszabadság beszámolója szerint az ÁSZ egy-egy kórház magánműködtetésbe adásától a takarítás kiszervezéséig minden olyan megoldást megvizsgált, amellyel a hazai egészségügyben közpénzt privát cégre bíztak valamilyen szolgáltatás teljesítése fejében.
A jelentéstervezetből kiderül, miután az ágazatnak se terve, se stratégiája nincs a magántőke bevonásával, lehetséges szerepvállalásával kapcsolatban, átláthatatlan folyamatok, szabályozatlan piaci viszonyok alakítják a területen amúgy gőzerővel zajló privatizációt.
Általában a közpénzek felhasználása tekintetében drágán, és előnytelen feltételekkel szerződnek az egészségügyben a magáncégekkel, a szolgáltatásaikat kiszervezők többségében viszont elégedettek a teljesítéssel. A komplett kórházak magánműködtetésbe adásáról – ilyenek például a HospInvest által a legutóbbi időkig irányított intézmények – az Állami Számvevőszék az eltelt idő csekély volta miatt óvatosan nyilatkozik. Annyit azonban leszögeznek, hogy a formaváltás önmagában nem elegendő eszköz a remélt változások eléréséhez, mert például új költségelemek jelennek meg (a társaságba bevitt vagyon amortizációja, iparűzési adó), amelyek gazdálkodásra való hatását az előkészítés során alábecsülték.
Tragikus hétvégén vagyunk túl, Magyarország vizei nem voltak kegyesek az áldozatokkal + videó
