Átfogó statisztikai adatok nincsenek arról, mennyivel gyakoribbak a nyári lopások a fürdőkben, hiszen számos olyan strand van, amely csak szezonálisan működik. Annyi azonban bizonyos, a meleg hónapokban nemcsak a nyaralni vágyók kelnek útra, hanem a tolvajok is. Oláh László, a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője úgy fogalmazott: a strandolók nagy része hajlamos az értékeket csak egy törülköző alá rejteni, és magukra hagyni, a telefont vagy slusszkulcsot aztán bárki feltűnés nélkül elemelheti. Ez az emberi óvatlanság, vagy naivitás segíti a tolvajokat a nagyobb zsákmány megszerzésében. Oláh László szerint a folyóparti szabad strandok a legkedveltebb célpontjai a fosztogatóknak, hiszen itt nincsenek kabinok, értékmegőrzők. Az sem megoldás, ha kisebb értékeinket a kocsiban hagyjuk, hiszen az autófeltörések száma is megugrik a fürdők környékén. Az osztályvezető szerint akkor járunk a legjobban, ha csak a legszükségesebb iratokat visszük magunkkal, és annyi pénzt, amennyire feltétlenül szükségünk van. Ajánlott továbbá, hogy valaki mindig tartsa szemmel a holmit, erre a mellettünk lévőket is meg lehet kérni.
Minél többen vannak a strandon, annál kisebb az esélye a lopásoknak – derült ki a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. sajtószóvivőjének szavaiból. Rippel Veronika lapunknak elmondta, a múlt heti hőségriadó alatt egyetlenegy bejelentés sem érkezett a fürdők vezetőségéhez, feltehetőleg azért, mert a túlzsúfolt területen mindenki jobban figyel, a tolvajok pedig nem mernek kockáztatni.
A szombat délutáni vihar óráiban pihentek, ám amint kisütött a nap, új erőre kaptak a Balaton partján a strandi szarkák. Elsősorban a védtelen szabad strandokon, illetve azokon a zárt fürdőhelyeken serénykednek, ahol nem tűnnek fel időnként a kék pólós fiataljaink vagy az ifjú polgárőrök – mondta lapunknak Molnár Zsolt rendőr alezredes. A dél-balatoni szezonális bűnmegelőzési centrum vezetőjének kéthetes tapasztalata szerint a múlt év hasonló időszakához képest némileg csökkent a strandlopások száma, ám tökéletesedtek a bűnözők módszerei.
– Általában hárman vesznek részt az úgynevezett lekövetéses akcióban. Egyikük azt figyeli, mikor hagyja el a kiszemelt járművet a strandra igyekvő autótulajdonos, a másik arra vár, mikor megy fürdeni, és hagyja őrizetlenül értékeit. A harmadik, a „végrehajtó” pedig eközben magához veszi a gyanútlanul fürdőző értékeit, köztük gépjárműve távirányítós kulcsát – sorolta a leggyakoribb strandlopási módszer mozzanatait Molnár Zsolt. Hozzáfűzte: mindent lopnak a fürdőhelyi tolvajok, a mobiltelefonon és a videokamerán kívül strandpapucsot, úszószemüveget, sőt még napolajat is. A bűnözési idény „szenzációja” viszont nem strandhoz, hanem egy siófoki kempinghez kötődik. A gátlástalan tolvaj egy, a sátrában alvó német férfi matraca alól emelt el egy, százötvenezer forintot tartalmazó pénztárcát – olvasható a lapunkhoz érkezett rendőrségi közleményben.
Kérdésünkre, hogy miként lehetne megelőzni a nagy értékű tárgyakra irányuló strandlopásokat, Molnár Zsolt azt válaszolta: a rendőri pályára készülő fiatalok nyári szolgálata mellett az értékmegőrző szekrények használatával. Ilyennel azonban csak a siófoki, a szemesi és a lellei strand bejáratánál találkozhatnak a fürdőzők.
A múlt év júniusában történt negyvennel szemben az idén júniusban 59 autót törtek fel a tó déli partján, és hármat loptak el. A megszaporodott gépkocsi-feltörések miatt a tó északi és déli partján gyakran irányítják a bűnmegelőző centrumok fiataljait a nagy forgalmú autóparkolókba. Balatonlellén ifjú polgárőröket is szolgálatba állítottak, Füreden rendőr középiskolásokat ültettek kerékpárra. Keszthely és Vonyarcvashegy strandjain ugyancsak Bűnmegelőzés feliratú pólót viselő fiatalok igyekeznek visszatartani a trükkös tolvajokat.
Megállapodásra jutott az Egyesült Államok és az Európai Unió
