Mindenféle előzetes egyeztetés nélkül, tavaly februártól szüntette meg a kabinet a munkaügyi perekben a dolgozóknak biztosított tárgyi költségmentességet, ami már önmagában felháborító – emlékeztetett Borsik János. – A szakszervezeti tiltakozás hatására tárgyalások kezdődtek az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) a rendszer visszaállításáról. Ha ez nem is történt meg, a kormány kompromisszumként azt javasolta, a költségmentesség lehetősége a háromszázezer forintnál kevesebbet kereső dolgozóknak maradjon meg – jelezte az Autonóm szakszervezetek elnöke. Szerinte, bár van igazság abban, hogy egy milliókat kereső menedzsernek nem feltétlenül szükséges a kedvezmény, a szakszervezetek még így is nagy engedményt tettek, hiszen a vezető ágazatokban sokan háromszázezer forint felett keresnek.
Az OÉT legutóbbi ülésén azonban kiderült, a kabinet még eddig sem akarja biztosítani a költségmentességet. Arra hivatkoztak, hogy a rendszer megváltoztatása óta „csak” tíz százalékkal csökkent a munkaügyi perek száma. – A válság idején a kabinet két irányból szorítja a munkavállalókat. Egyrészt velük fizettetné a pereket, míg az ellenőrző hatóságoknak azt üzeni, hogy ebben a nehéz időben ne legyenek olyan szigorúak a cégekkel – fogalmazott Borsik. Úgy véli, az ügyet vissza kell vinni az OÉT elé.
Tavaly február előtt csak a munkaadókra vonatkozott, hogy pervesztés esetén meg kellett fizetniük az illetéket és az esetleges költségeket. A pervesztett munkavállalónak csak az ügyvédi munkadíjat és a közvetlen felmerült költségeket kellett állnia. A dolgozóknak azóta az ellenfélnél felmerült képviseleti költségeken felül az állam által megelőlegezett illetéket és a felmerült költségeket is állniuk kell.
Ami a költségeket illeti: a munkaviszony megszüntetése tárgyában indult pereknél a pertárgyérték a munkavállaló átlagkeresetéhez igazodik, azaz a tizenkét havi bér összege. Ha a perben a munkavállaló marad alul, a pertárgyérték hat százalékát és a költségeket is meg kell fizetnie a munkáltató ügyvédjének munkadíján felül. Összesen százezres nagyságrendű összeget fizethet a pervesztő dolgozó.
A szaktárca lapzártánkig nem reagált kérdéseinkre.
Tragikus hétvégén vagyunk túl, Magyarország vizei nem voltak kíméletesek az áldozatokkal + videó
