Kicsi tanács óriási titkársággal

Már idén negyvenfős titkárság segíti a munkáját a három főből álló költségvetési tanácsnak – tájékoztatta tegnap lapunkat a szervezet ügyviteli igazgatója. A februárban megalakult tanács ugyan még nem vizsgálja a jövő évi büdzsét, és előrejelzéseket is csak júliustól kell készítenie, ám az apparátus idei fenntartása mégis 710 millió forintot visz el.

Munkatársunktól
2009. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába szavazta meg a múlt év végén az Országgyűlés a költségvetési hivatal helyett a takarékosabbnak tűnő költségvetési tanácsot, a testület mégis egy drágán fenntartható hivatallá nőtte ki magát. Lapunk érdeklődésére a szervezet ügyviteli igazgatója tegnap elismerte: a háromtagú költségvetési tanácsot segítő titkárságba jelenleg is folyamatosan vesznek fel szakembereket, s terveik szerint már az idén negyvenfős stáb segíti a tanács munkáját. Mint Bozó Ilona elmondta, a kormány a büdzsé általános tartalékából két részletben összesen 710 millió forintot biztosít az apparátus idei fenntartására. Hangsúlyozta: a költségvetési tanács a 2010-es költségvetést még nem vizsgálja, az első büdzsé, amit górcső alá vesznek, a 2011-es lesz. Arra a kérdésünkre, hogy az apparátusnak idén mi lesz a konkrét feladata, nem kaptunk választ. A februárban megalakult szervezetnek még nincs honlapja, így ez sem tudott segítséget nyújtani az eligazodásban. A honlap elsősorban azért lenne fontos, mert itt kellene a hivatal működésére vonatkozó törvény értelmében július elsejétől közzé tenni a grémium gazdasági előrejelzéseit.
Emlékezetes, a költségvetési tanács több mint két évig többek között azért nem tudott megalakulni, mert a parlamenti pártok nem tudtak dűlőre jutni a szervezet költségeinek tekintetében. A folyamatos túlköltekezés megakadályozása és a költségvetési törvények betartatása érdekében a Fidesz még 2006 májusában nyújtott be törvényjavaslatot. Az ellenzéki indítvány szerint a testület három tagja díjazás nélkül látta volna el feladatait. A kezdeti elutasítás után a kormánypártok a költségvetési hivatal felállítása mellett foglaltak állást, így ötpárti megegyezés nem született az ügyben. A vitának végül a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió vetett véget, tavaly októberben ugyanis a magyar kormánynak a húszmilliárd eurós hitelcsomag fejében vállalnia kellett: csökkenti az államháztartás hiányát, és a költségvetési fegyelmet erősítő jogszabályokat vezet be. Ez utóbbi kitételhez tartozott a független, háromfős költségvetési tanács megalakítása is.
A független felügyelőtestület létrehozására már 2005-ben javaslatot tett Szapáry György, a jegybank korábbi alelnöke, aki elsősorban a költségvetési trükközésnek és az államháztartási hiány korlátlan növelésének szabott volna gátat. A költségvetés folyamatai átláthatóságának érdekében közgazdászok hosszú évek óta azért szorgalmazták a független grémium felállítását, mert az állami túlköltekezések miatt sorozatosan nem teljesültek a költségvetési hiányszámok, vagyis a tervezettnél rendre jóval több volt a költségvetés fedezetlen kiadása. A létrejött ellenőrző szerv feladatköre azonban a tavaly elfogadott törvény értelmében jócskán eltért az eredeti elképzelésektől, mivel csak véleményezési és tájékoztatási jogkörrel ruházta fel a tanácsot, amely vétójogot sem kapott. A tanács így mindössze főként gazdasági előrejelzések készít, és a költségvetéshez tartozó törvényjavaslatok költségvetési hatására vonatkozó becslésekkel foglalkozik az előírások szerint. Ezekről tájékoztatja a jegybankot, a köztársasági elnököt, a parlament szakbizottságait, valamint a számvevőszéket. A törvény nem szabályozza ugyanakkor, hogy mi a teendő akkor, ha a hivatal véleménye ellenére mégis megszavazná a parlament a kifogásolt törvényjavaslatot, figyelmen kívül hagyva a testület ajánlásait. Pozitívum viszont, hogy a tanácstól kérhetnek útmutatást a parlament költségvetési ügyekben feladatkörrel rendelkező szakbizottságai, és a testület tájékoztathatja a kormányt az államháztartás átláthatóságát célzó javaslatairól.
A tanács élére még februárban választotta meg ellenszavazat nélkül az Országgyűlés Kopits György közgazdászt, aki korábban csaknem harminc évig dolgozott a Nemzetközi Valutaalapnál. A nemzetközileg elismert szakember mellé még két főt választottak meg a tanácsba: Oblath Gábort, a jegybank monetáris tanácsának azóta leköszönt tagját, valamint Török Ádám akadémikust, a Magyar Közgazdasági Társaság alelnökét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.