Lángoló Észak-Kaukázus

Még el sem ültek az ismert emberjogi aktivista, Natalja Esztyemirova meggyilkolásának hullámai, máris egy merényletről tudósítottak a hírügynökségek. A célpont ezúttal az ingus kormány egyik minisztere volt. Ezek az esetek is jelzik, hogy ismét lábra kapott az erőszak a Kaukázus északi részén, ami logikus módon együtt jár az emberi jogi helyzet romlásával.

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kadirov telefonja. Határozottan cáfolta Ramzan Kadirov, hogy köze lenne a Memorial orosz emberi jogi szervezet legismertebb észak-kaukázusi aktivistájának meggyilkolásához. A csecsen elnök tegnap telefonon beszélt Oleg Orlovval, a Memorial vezetőjével Natalja Esztyemirova haláláról. Kadirov etikátlannak minősítette Orlov szerdai közleményét, amely a csecsen elnököt tette felelőssé az aktivista meggyilkolása miatt. (MN)


Immár rendszeresek az észak-kaukázusi területeken a szakadár iszlamista lázadók támadásai a helyi hatóságok ellen. A felkelők az utóbbi időkben tevékenységük súlypontját Csecsenföldről áthelyezték a vele szomszédos Ingusföldre s Dagesztánra. Június végén a határozott rendcsinálásba kezdő Junusz-Bek Jevkurov ingus elnök ellen követtek el robbantásos merényletet, s a politikust azóta egy moszkvai kórházban ápolják.
Latens polgárháborúként írta le az észak-kaukázusi helyzetet Alekszej Malasenko, a moszkvai Carnegie-központ régióval foglalkozó elemzője, rámutatva, hogy a rendszer ellenfelei sokkal erősebbek, mint az korábban látszott. A térség másik kiváló moszkvai ismerője, Szergej Markedonov ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a kilencvenes évekhez képest alapvetően megváltozott a fenyegetés jellege. Míg ez idő tájt a földrajzi értelemben is jól körülhatárolható etnikai alapú nacionalizmus dominált, addig ma a határokon átnyúló, nemzetek feletti értékekre apelláló iszlám radikalizmus határozza meg az államellenes mozgalmak arculatát. Mindez, teszik hozzá, nem adekvát és meglehetősen primitív reakció a központi hatalom tehetetlenségére, az ennek következtében burjánzó korrupcióra, az egyre kínzóbb szegénységre. A Kreml ráadásul e problémák rendezését helyi vazallusaira bízta, akik közül a legsikeresebb, ezzel szinte érinthetetlenné váló Ramzan Kadirov. A csecsen elnök köp mindenre, s nem törődve az emberi jogi aktivisták bírálataival, rendet vág. A csecsenek körében ezzel népszerű, Moszkva számára pedig megkerülhetetlen. A szélsőségesek kiszorítása egyik köztársaságból a másikba azonban nem oldja meg a régió alapvető problémáját, ráadásul mind nagyobb terhet jelent a Kremlnek, hogy egymás után halnak meg Groznij mindenható urának bírálói és ellenfelei. A névsor mára meglehetősen hosszú, az újságíró Anna Politkovszkajától az ügyvéd Sztanyiszlav Markelovon, az egykori testőr Umar Iszrailovon, a volt harcostárs Jamadajev fivéreken át Natalja Esztyemirováig tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.