Magyar vadak francia sikere

Nagy sikerrel mutatták be Franciaországban a Magyar Nemzeti Galéria 2006-os, Magyar vadak Párizstól Nagybányáig 1904–1914 című kiállításának utazó változatát. A tárlaton szereplő százötven művet három városban százharmincezren látták. A bemutató-sorozatot a francia kulturális minisztérium is támogatta.

P. Szabó Ernő
2009. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fauve-oknak, azaz vadaknak az 1905-ös párizsi Őszi szalonon bemutatkozott, új stílust követő festőket nevezte el a kritika. Köztük voltak azok a Münchenben és Budapesten végzett fiatal magyar festők is, akik a 20. század első éveiben érkeztek Párizsba, nyaranta azonban hazatértek, hogy műveiket a szabadban, többek között a nagybányai festőtelepen alkossák meg. Vannak-e „magyar vadak” valóban? – ezt a kérdést Passuth Krisztina művészettörténész már 1996-ban, a nagybányai művésztelepről rendezett konferencián föltette, erre a kérdésre is válaszolt az a nagy párizsi fauves-kiállítás 1999-ben, amelyen magyar művészek műveit is bemutatták. 2002 után pedig Passuth doktorandusziskolájának több tagja bevonásával folytatta a kutatást, a 2006-os budapesti tárlat előkészítését, a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) részéről Szücs György művészettörténész, akkor a múzeum tudományos titkára, június 1-jétől főigazgató-helyettese lett a kiállítás kurátora.
A „magyar fauve-ok” művészetét bemutató kiállítássorozat a Pireneusok lábánál lévő Céret modern művészeti múzeumában kezdődött 2008 júniusában, Matisse szülővárosában, Le Cateau-Cambrésisben folytatódott október 25. – 2009. február 22. között, és a dijoni Musée des Beaux-Artsban ért véget (március 13. – június 15.). A dijoni múzeum La lecon de Matisse alcímű tárlatán a magyar festményeket Matisse, Derain, Vlaminck, Marquet, Manguin, Dufy és Van Dongen remekműveivel állították párhuzamba.
Nemcsak bemutatták a műveket, de konferenciákat, előadásokat is szerveztek, a párizsi Adam Biro kiadó katalógust adott ki, amelyben a magyar szakértők tanulmányai mellett francia művészettörténészek dolgozatait is publikálták. Hogy nem kipipálandó feladatnak érezték a tárlatsorozat megrendezését, jól jelezte, hogy mindenütt óriásplakátok hirdették a rendezvényeket az utcán, de még söralátéteken is szerepelt a kiállítások reklámja. S akik látták a bemutatókat, valóban úgy érezhették, hogy nem vallottak szégyent a magyar művek a francia kortársak alkotásai mellett. A dijoni rendezők sem arra törekedtek, hogy valamiféle alá-fölérendeltségi viszonyt mutassanak be, hanem hogy a párhuzamokat, egymásra rímeléseket érzékeltessék. A franciaországi kiállítások azt bizonyították, hogy a kvalitásos alkotások nemzetközi közegben is megállják a helyüket, a „magyar vadak” beilleszthetők a korabeli európai festészet egységébe.
A tárlatsorozat fogadtatása kitűnőnek mondható, a L’Indépendant például ezt írta a céret-i kiállításról: „igazi öröm a szemnek; a művek legnagyobb részét a frissesség jellemzi”. Megérkezett már Budapestre a sajtószemle második, az elsőhöz hasonlóan több száz oldalas kötete, ennek elemzése segítséget adhat a téma további kutatásához is. No meg a következő nagy kiállítás, a nyolcak művészetét bemutató, a pécsi európai kulturális fővárosa programhoz kapcsolódó tárlat megrendezéséhez is. Az MNG főigazgató-helyettese ugyanis úgy véli, tárlatok sora bontja ki az árnyalt képet a századelő magyar művészetéről. A kutatások olykor meglepő felfedezéseket eredményeznek. A magyar vadak című tárlat előkészítése során bukkant elő például az az 1930-as évekből fennmaradt, ismeretlen filmtöredék, amelyen Tihanyi Lajos látható. Ez a kiváló festő 1938-ban bekövetkezett halála után a hagyaték részeként évtizedeken át Párizsban maradt, Passuth Krisztina szállítatta haza a 20. századi magyar származású képzőművészek külföldön című kiállításra kiválogatott művekkel együtt. Az alig egyperces filmszalagot, amelynek egyik jelenetén a tréfálkozó Tihanyi látható, az elmúlt évben a francia partnerek támogatásával a Magyar Filmlaboratórium munkatársai digitalizálták, és így vetítésre alkalmassá tették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.