Mi, Svejkek

Csontos János
2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

És üdvözöljük a magyar hadtest jeles képviselőit! – hangzott fel a megafonban, mire maroknyi sajtócsapatunk heves éljenzések közepette bevonult a központi térségre, közvetlenül a Svejk-szobor mellé. A bronz Svejk egyik kezében csirkecombot tartva, vigyorogva pipázott, s pufók arcán habmaradványok száradoztak egy korábbi tréfás borotválás folyományaképpen. Később a magyar hadtest egyenruhát is kapott: a nagy cseh vitézt ábrázoló mókás fekete pólót Nagy Svejk Hadművelet felirattal, persze lengyelül. A kétnapos lökött programra ugyanis Przemysl városának egyedülálló, lejtős főterén került sor: ott, ahol Lengyelország egy korábbi teljes felosztását követően, 1812-ben a városházát is elbontották. A lengyel földön akkor (is) a németek meg az oroszok osztoztak, de Galícia az Osztrák–Magyar Monarchiához került. S ott is maradt egészen az I. világháború végéig, Przemyslben építve ki Európa keleti fertályának legnagyobb erődrendszerét.
A szinte példátlan hadmérnöki teljesítmény évtizedeken keresztül, több gyűrűben épült, s fel is tartóztatta a túlerőben lévő orosz sereget. Derekasan harcoltak a magyar katonák is, akik – a vulgáris történelemértelmezésekkel szemben – valóban a magyar hazát védték itt: ha ők nem állnak ellent a cári hódításnak, lényegében szabad út nyílt volna az oroszok előtt Prága, Bécs meg Budapest felé. Bevenni nem is tudták az erődrendszert, csak a védőit kiéheztetni. Miklós cár a kapituláció hírére nemcsak a helyszínre utazott, de ennek örömére rendelte el az első munkaszüneti napot is orosz földön. Később a császári-királyi erők presztízsből visszavívták a przemysli erődöket: a Margit híd budai hídfőjénél máig áll a szobor, hirdetve, hogy oroszlánként harcolt (és halt meg) ott több tízezernyi magyar, akiknek három temetőjük is van a városban. (Csúfondáros tény, hogy ez a hősiesség hozott helyzetbe aztán Péterváron egy nemzetközi ügynököt és terroristát is, akit Lenin művésznéven ismert meg a világ.) Ám a nagy téli przemysli éhezés emléke (amelyben a civil lakosság is osztozott) máig kísért – nem csoda, ha a helyiek szeretnének inkább könnyeden emlékezni a földi pokolra.
Ezzel magyarázható a meglepően virulens Svejk-kultusz is lengyel földön. Nemcsak Przemyslben van szobra, hanem a közeli Sanok városában, sőt Gdanskban és Varsóban is ápolják az emlékét. (A legmeglepőbb mégis a szentpétervári szoborállítás ténye.) Sanokban szerencsehozónak számít megdörzsölni a pipáját, hölgyeknek pikánsabb testtáját. Érthető az is, hogy a soknemzetiségű Monarchia „globalista” megszemélyesítőjének, afféle turisztikai logójának épp a bumfordi csehet választották: az ő kifordított komikuma (egy megkergült világban a diliflepnis bolond tűnik normálisnak) emberivé teszi az embertelent is. Hasek csupán négy-öt napig állomásoztatja hősét Przemyslben, ahol egy szerencsétlen átöltözés miatt orosz kémnek nézik, és ki is akarják végezni – lám, mégis egy város szoborszimbólumává válhatott a több sugárból fürdőző medve szökőkútja mellett.
A Nagy Svejk Hadművelet persze évről évre elsősorban mégiscsak az ökörködésről, a sör és a sült kolbász határtalan szeretetéről szól. Lehet jönni-menni a némiképp anakronisztikus, bohókásan átalakított katonai Trabanttal, fenn a Tatárdombon pedig (ott, ahol honfitársaink levegőtlen, sötét bunkerekbe ásták be magukat) a magyar hadtest is részt vett az erőd vidám, tűzijátékos „berobbantásában”. A történelem mindig vidoran búcsúzik a tragédiáitól – mondotta egy Marx nevű utópista, s ebben speciel igaza volt. Tanúsíthatom: ezen a hét végén mi, Svejkek egyáltalán nem éheztünk és szomjaztunk…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.