Bírálat. A határ menti önkormányzatokat tömörítő Héthatár Egyesület tegnap nyilatkozatban bírálta a szlovák nyelvtörvényt. A Becsey Zsolt elnök által jegyzett közlemény megdöbbentőnek tartja, hogy a jogszabály révén állami szervek aktív nyomozati eljárási feladatokat is kapnak, ami a bírságolási lehetőségek lebegtetésével letűnt diktatúrák szellemét idézik vissza. Az egyesület különösen fontosnak tartja a mielőbbi fellépést valamennyi európai és magyar demokratikus fórum és szerv részéről még a szlovákiai nyelvtörvény szeptemberi érvénybelépése előtt. (P. I.)
Nyilatkozattervezetet fogalmazott meg tegnap az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és a KDNP országgyűlési frakciója, amelyben a pártok arra hívják fel a szlovák parlamenti pártokat, hogy vonják vissza a nyelvtörvényben foglalt diszkriminatív rendelkezéseket, azok ugyanis ellentétesek az európai kisebbségi jogokkal, az Európai Unió szellemiségével, valamint a meglévő emberi jogi egyezményekkel és a józan ésszel. A parlamenti pártok képviselőivel szerdán Szili Katalin is megbeszélést folytatott. Az MTI beszámolója szerint a házelnök arról tájékoztatta tárgyalópartnereit, hogy nemzetközi fórumokon is egyeztet és lépéseket tesz a következő hetekben azért, hogy a szlovák nyelvtörvény diszkriminatív rendelkezéseit visszavonják. A találkozó után Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke közölte: egy kisebbséget leszavazni mindig a többség gyengeségét mutatja. A fideszes Balla Mihály emlékeztetett: néhány hónappal ezelőtt, a külügyi bizottságok esztergomi találkozóján már bebizonyosodott, milyen erőt jelent a parlamenti pártok közös fellépése.
Eközben a szlovákiai magyar civil szervezetek és intézmények felszólították Ivan Gasparovic szlovák államfőt, hogy ne írja alá az államnyelvtörvény módosítását. Ezt Petőcz Kálmán, a mintegy ötven csoportot tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztal (SZMK) szóvivője jelentette be tegnap. Az SZMK legfőbb kifogása az, hogy a módosítás újra bevezeti a jogszabály megsértésért kiróható szankciókat.