Összmagyar offenzíva

Míg a magyar parlamenti pártok között teljes az egyetértés abban, hogy emberi jogi jogsértés történt Szlovákiában a június végén elfogadott államnyelvtörvény módosításával, addig a szlovákiai magyar civil szervezetek és intézmények felszólították Ivan Gasparovic szlovák államfőt, ne írja alá az államnyelvtörvény módosítását.

Munkatársunktól
2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bírálat. A határ menti önkormányzatokat tömörítő Héthatár Egyesület tegnap nyilatkozatban bírálta a szlovák nyelvtörvényt. A Becsey Zsolt elnök által jegyzett közlemény megdöbbentőnek tartja, hogy a jogszabály révén állami szervek aktív nyomozati eljárási feladatokat is kapnak, ami a bírságolási lehetőségek lebegtetésével letűnt diktatúrák szellemét idézik vissza. Az egyesület különösen fontosnak tartja a mielőbbi fellépést valamennyi európai és magyar demokratikus fórum és szerv részéről még a szlovákiai nyelvtörvény szeptemberi érvénybelépése előtt. (P. I.)


Nyilatkozattervezetet fogalmazott meg tegnap az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és a KDNP országgyűlési frakciója, amelyben a pártok arra hívják fel a szlovák parlamenti pártokat, hogy vonják vissza a nyelvtörvényben foglalt diszkriminatív rendelkezéseket, azok ugyanis ellentétesek az európai kisebbségi jogokkal, az Európai Unió szellemiségével, valamint a meglévő emberi jogi egyezményekkel és a józan ésszel. A parlamenti pártok képviselőivel szerdán Szili Katalin is megbeszélést folytatott. Az MTI beszámolója szerint a házelnök arról tájékoztatta tárgyalópartnereit, hogy nemzetközi fórumokon is egyeztet és lépéseket tesz a következő hetekben azért, hogy a szlovák nyelvtörvény diszkriminatív rendelkezéseit visszavonják. A találkozó után Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke közölte: egy kisebbséget leszavazni mindig a többség gyengeségét mutatja. A fideszes Balla Mihály emlékeztetett: néhány hónappal ezelőtt, a külügyi bizottságok esztergomi találkozóján már bebizonyosodott, milyen erőt jelent a parlamenti pártok közös fellépése.
Eközben a szlovákiai magyar civil szervezetek és intézmények felszólították Ivan Gasparovic szlovák államfőt, hogy ne írja alá az államnyelvtörvény módosítását. Ezt Petőcz Kálmán, a mintegy ötven csoportot tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztal (SZMK) szóvivője jelentette be tegnap. Az SZMK legfőbb kifogása az, hogy a módosítás újra bevezeti a jogszabály megsértésért kiróható szankciókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.