Sorra dőlnek be a cégek

Ez a rendszerváltozás óta a legrosszabb év a felszámolások szempontjából. Már eddig húsz százalékkal több magyar vállalat ellen indult fizetésképtelenségi eljárás, mint tavaly az első fél évben, s a következő hónapokban csúcsosodhat a bedőlések száma. A régióban nálunk van a legtöbb felszámolás, amelynek oka, hogy egyelőre sem a csődtörvény, sem a körbetartozások elleni törvény nem működik.

2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a negyedévben érheti el tetőpontját a fizetésképtelenséget jelentő cégek száma Magyarországon, miután már az első fél évben csaknem 22 százalékkal nőtt az ilyen vállalatok száma a Coface nemzetközi követeléskezelő magyarországi leányvállalatának számításai szerint. Dercze Zoltán, a hitelminősítő vállalat országigazgatója a Coface legfrissebb előrejelzésének tegnapi ismertetésekor elmondta, hogy a rendszerváltás óta az idei lesz a legrosszabb év a fizetésképtelenség szempontjából. Az ágazatok fizetésképtelenségi listáját – az elmúlt évekhez hasonlóan – továbbra is az építőipar vezeti, ezt követi a kis- és nagykereskedelem, valamint a turizmus és a vendéglátás. Az idén már az első fél évben mintegy 13 ezer fizetésképtelenségi eljárás indult hazai vállalatok ellen, s a csődhullám immár a milliárdos árbevételű nagyobb cégeket sem kerüli el.
A földrajzi megoszlást tekintve a legmagasabb csődhányaddal Szabolcs-Szatmár-Bereg megye rendelkezik, majd Nógrád és Békés megye következik, de Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is csaknem 70 százalékkal nőtt a cégcsődök száma. A Coface szakértői szerint a két évvel ezelőtt hosszas előkészítés után módosított csődtörvény látványosan megbukott, amelyet jelez, hogy az idén mindössze néhány csődeljárást sikerült lezárni.
*
A törvényen ismét módosítottak, azonban ehhez sem fűznek reményeket a Coface-nál. Emlékezetes, hogy az építőipari körbetartozások felszámolását célzó, úgynevezett biztos kéz törvény sem működik, a végrehajtáshoz szükséges kifizető testületek ugyanis még fel sem álltak.
– A szállítói hitelezők számára érthetetlenül és elfogadhatatlanul sokat vártak a különböző kormányzatok, a szerepének betöltésére s a hitelezői érdekek védelmére teljesen alkalmatlan csődtörvény megújításával – a gazdasági élet szereplői, a szakmai szervezetek és a bíróságok legalább hat éve követelik a jelenlegi csődszabályozás módosítását – szögezi le az Euler Hermes Magyar Követeléskezelő Kft. is. Meglátásuk szerint az elmúlt években hatályossá vált változások a legsúlyosabb problémák kezelésére sem voltak alkalmasak, esetenként pedig még károsnak is bizonyultak.
– Meglátásom szerint a módosítás a jelenlegi formájában több oknál fogva sem hoz hosszú távon jelentős eredményt, bár hozzá kell tennem: néhány régi igényre, problémára igyekszik választ adni. Kicsit olyan érzésem van, mint ha a kormányzat adminisztratív eszközökkel igyekezné megváltoztatni azt a tényt, hogy egész Európát tekintve az elmúlt években arányaiban Magyarországon volt a legmagasabb a felszámolási eljárások száma – fogalmazott Győrfi Attila ügyvezető az új csődtörvénnyel kapcsolatban.
A hiányos jogszabályi környezetre utal, hogy a hazai felszámolások száma megdöbbentően magas az egész régióhoz viszonyítva is: a térség tíz országában együttvéve nem számolnak fel annyi vállalatot, mint hazánkban. Míg nálunk tavaly 21 245 eljárás volt folyamatban, addig Csehországban 3543, Lengyelországban pedig mindöszsze 411. A törvényi rendezetlenség a mai napig fennáll, annak ellenére, hogy a lánctartozások és a felszámolási eljárások száma évek óta növekedik. A 2007-ben életbe lépett csődtörvény-módosítás teljes kudarcba fulladt, így tavaly vissza kellett vonni. A szeptembertől hatályba lépő ismételt módosítás a szakemberek szerint már azzal halálra van ítélve, hogy a csődeljárás indításához nem lesz elegendő a hitelező kérelme, szükség lesz az adós beleegyezésére is. Hazánkban ráadásul nagyon kevés cégvezető van tisztában a vállalkozás megmentésének ezzel a fajtájával, mivel évente csupán néhány csődeljárást zárnak le. A követeléskezelők szerint megoldatlan a céges adatbázis kezelése is, így a korábban felszámolt vállalkozások vezetői a jövőben is akadálytalanul alapíthatnak újabb cégeket ugyanarra a tevékenységi körre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.