Szavak szépségversenye

A magyar nyelv éve 2009 rendezvénysorozatában – amely Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulójához kapcsolódik – a Balassi Intézet a Thália Színházban meghirdette a magyar szavak szépségversenyét Hagyj egy szót magad után! címmel. A www.szoszavazo.hu oldalon már zajlik a próbaszavazás arról, melyik szavunkat tartjuk a legszebbnek, illetve melyik szavunkat szeretnénk, ha kétszázötven év múlva is fennmaradna.

Varga Klára
2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szavazni a novemberi zárásig a honlapon is lehet, de busz is járja az országot, amelyen helyben leadhatja a szavazatát bárki. A sajtótájékoztatón Balázs Géza nyelvész felidézte a mostani szószépségverseny előzményeit. Ezek közül a legismertebb Kosztolányi írása a Pesti Hírlap 1933. november 19-i számában, amelyben beszámol a francia példáról. A tíz legszebb francia szót keresték egy folyóirat munkatársai. Paul Valéry ezeket a szavakat választotta (franciául persze): tiszta, nap, arany, tó, hegyfok, egyedül, hullám, levél, csermely, fuvola. Kosztolányi saját listát állított fel: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír. A Füles újság 1957-ben és 1991-ben hirdetett pályázatot. Az eredmény: csend, csillag, fény, gyöngy, illat, könny, lomb, szelíd, szellő, tündér, illetve: szerelem, szeretet, édesanya, béke, boldogság, gyermek, csillag, haza, szív, anya. Az Egyszervolt.hu 2005-ös rangsora: édesanya, szerelem, szeretet, pillangó, hópehely, szellő, zsong, csillag, boldogság, szivárvány. Balázs Géza arról is beszélt, hogy Németországban a Német Nyelv Társasága 1972 óta minden évben meghirdeti az év szava pályázatot, sőt 1991 óta az év legcsúnyább szava pályázatot is. (A legutóbbi év német szószörnyei: pénzügyi válság, klímakatasztrófa.) Az Egyesült Államokban is létezik 1991 óta szópályázat, amelynek „citromdíjasa” lett a banksegítő csomag, a másodrendű adós és a metroszexuális. Balázs Géza szerint tetszés alapján a szavak három csoportra sorolhatók: olyan szavakra, amelyeknek csak a jelentésük szép, olyanokra, amelyeknek a jelentése, hangalakja is megragadja a hallgatót, és olyanokra, amelyeknek csak a hangruhája mutatós, jelentése azonban nem. A szószépségverseny és szócsúfság-verseny a nyelvész szerint azért fontos és hasznos mulatság, mivel nyelvi tudatosságra nevel.
Németh Antal a Saxxon Kft. képviseletében arról beszélt, hogy a próbaszavazás ideje alatt, illetve elején a honlapra kattintók még nem láthatják a versenybe bejutott szavakat (jelenleg 400-450 ilyen szó van), hogy ne befolyásolják a döntést, később azonban már elérhetővé teszik a „versenyzőket”, hogy így több lehetőség közül mérlegelhessenek a szavazók. Elmondta azt is, hogy a szalonképtelen kifejezéseket kimoderálják az oldalról. Felmerült a sajtótájékoztatón, hogy a magyar nyelvi szörnyek rangsorát is érdemes lenne megszavaztatni. Ezek keletkezéséért egyébként Balázs Géza elsősorban a médiát tartja felelősnek. A szervezők a későbbiekben könyvet és CD-t jelentetnek meg a szavazás során szerzett tapasztalatokról, amelyek az m2 Szósz?!:) című műsorában is az országos nyilvánosság elé kerülnek, de lehetséges az is, hogy más tévéműsorok is kapcsolódnak majd a szavazáshoz. Balázs Géza azt is megjegyezte, sokan azt hiszik, hogy csak főnevekre lehet szavazni, ezért többnyire kevés ige kap helyet a rangsorban, ő azonban arra biztat, minél több szófajt tekintsünk át, amikor döntünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.