Szemétdilemma

Simon Gergely
2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg hazánkban a szemét döntő része a falu végén vagy elavult lerakókban köt ki, addig San Franciscóban a hulladék több mint felét már újrahasznosítják, sőt még a kutyapiszokból is áramot állítanak elő. A hazai minisztériumok, önkormányzatok sok követendő példát találhatnának a külföldi hulladékpolitika megoldásai közt.
Az Európai Unióban ősszel elfogadott új hulladék-keretirányelv szerint 2020-ra az összes tagállamban a háztartási hulladék 50, míg az építési-bontási hulladékok 70 százalékát kell újrahasznosítani. Ezzel szemben Magyarországon a keletkező körülbelül 23 millió köbméter települési hulladék 83 százalékát rakjuk főként elavult lerakóba, mintegy 6-7 százaléka kerül a rákospalotai égetőbe, és mindössze 11 százalékát hasznosítjuk újra. Ráadásul az új EU-irányelv szerint 2010-re minden tagállamnak hulladékkeletkezés-megelőzési célkitűzéseket és gyakorlati cselekvési programokat kell kidolgozni. És ha még hozzátesszük, hogy a fejlett világban szinte egyedülálló módon nincsen a környezetszennyező szemétlerakásra kivetett adó vagy illeték, akkor láthatjuk, ezen a területen is bőven van még teendőnk…
Papíron mára nemcsak alapelv, de hivatalos előírás is lett, hogy a hulladékpolitika alapja a „bölcsőtől a sírig” szemlélet. Ennek ellenére ma nálunk a „piac diktál”, és a gyakorlatban az indokolja a lerakás magas arányát Magyarországon, hogy jelenleg ez a legolcsóbb. Ha itthon is kötelező lenne lerakási adót fizetni, mint például a szomszédos Ausztriában, akkor a piac önszabályozása vezetne a nagyobb újrafelhasználási arányhoz.
Sokan az energiatermelő hulladékégetésben, az úgynevezett termikus hasznosításban látják a megoldást. Azonban a környezetvédők szerint a szemétégetés hosszú távon aláássa a fenntartható hulladékgazdálkodást. Ahol felépül egy égető, ott azt táplálni kell, így a hulladékégetés a hulladéktermelő, pazarló, eldobható kultúrát ösztönzi, és ellenérdekelt a megelőző programokban. Ráadásul ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mi a hulladékégetés eredménye: az eredeti hulladék tömegének negyede megmarad salakként, valamint számos légszennyező anyag, üvegházhatású gáz keletkezik. Bár az kétségtelen tény, hogy Európa-szerte a hulladékégetés a versenyképes távfűtés alapja, de az úgynevezett kogenerációs erőművek ugyancsak hatékonyan termelnek hőt.
Mi tehát a jó hulladékpolitikai megoldás Magyarország számára? A jogszabályok betartatásán túl leginkább gazdasági eszközökkel, többek között a lerakási adó bevezetésével és hatékony betétdíjakkal, illetve termékdíjakkal lehetne elérni a lerakott hulladékmennyiség csökkenését. Bár minden felmérés szerint a lakosság szívesen gyűjtené szelektíven a hulladékot, a szemét mennyiségét csak úgy csökkenthetjük, az újrahasznosítás mértékét pedig úgy növelhetjük, ha minél jobban levesszük a terhet a lakosság válláról, illetve gazdaságilag is ösztönözzük a szelektív gyűjtést és a megelőzést. A valódi, fenntartható megoldás ugyanis nyilvánvalóan az, ha megelőzzük a hulladék keletkezését.
Ismert, hogy több ország, illetve amerikai város betiltotta az eldobható nejlonzacskók használatát. Dánia és Németország is korlátozta az alumínium italosdobozok használatát, továbbá a hulladékmegelőzést szolgálja a magyar termékdíjrendszer is. Példát vehetünk az egyik legprogresszívebb amerikai városról, San Franciscóról, ahol már jelenleg is 65 százalékos az újrahasznosítási arány, 2020-ra pedig százszázalékos arányt, azaz „zéró hulladékkeletkezést” tűztek ki célul. A San Franciscó-i rendszer úgy ösztönzi a nem hasznosítható hulladék minimalizálását, hogy a szelektíven gyűjtött hulladékokat ingyen viszik el, csupán a maradék – sima fekete kukába tett – hulladék elszállításáért kell fizetni. A PAYT-rendszerben (pay as you trash, azaz annyit fizess, amennyit szemetelsz) természetesen csak a megfelelően válogatott hulladékot viszik el ingyen. A lakosok dönthetnek, hogy mekkora „fekete kukát” kérnek, és ennek megfelelően minél kisebbet választanak, annál alacsonyabb lesz a szemétdíjuk. Így a lakosság anyagilag érdekelt abban, hogy minél kevesebb szemetet termeljen és minél inkább szelektálja a hulladékát. Nem meglepő módon, San Franciscóban hamarosan a lakosság 80 százaléka a legkisebb kukát választotta, sőt be is kellett vezetni egy még kisebb kukaméretet az extrán takarékoskodóknak.
Magyarországon is van már példa a „szelektív gyűjtés házhoz jön” típusú programokra: a Pest megyei Turán és Budapesten a VII. kerületben minden házban külön vannak szelektív gyűjtő kukák, amelyekből a szemetet szeparáltan is viszik el. Egyszerűbbé teszi az ott lakók életét, hogy a mai technológiák mellett elegendő csupán három kukát használni: a vegyes és a szerves tároló mellett a többi szilárd újrahasznosítható hulladékot (a műanyagot, az üveget és a fémeket) nyugodtan egybe lehet önteni, azt a válogatóüzemben szétválogatják helyettük.
A következő évek fontos kérdése mind a szaktárcák, mind az ország 3200 önkormányzata számára, hogy egy jól megtervezett, a legjobb külföldi és hazai gyakorlatokat figyelembe vevő hulladékpolitikát követnek-e, vagy továbbra is az álmegoldásként számon tartott hulladéklerakást és -égetést preferálják. Egy jó hulladékpolitika eredményeképpen nemcsak teljesítenénk az európai uniós újrahasznosítási előírásokat, de a fenntartható fejlődés irányába is egy nagy lépést tennénk. Mindannyiunk érdeke, hogy ezt a lépést valóban megtegyük.

A szerző a Policy Solutions környezetvédelmi szakértője

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.