Messzire kellett volna utaznia, vagy korán kelnie annak, aki látni akarta az évszázad leghosszabb napfogyatkozását ma hajnalban. Hozzávetőleg éjjel fél négykor a turistáknak Indiában, esetleg Nepál keleti részében, majd Japánban volt érdemes időzniük, a korán kelőknek pedig az internet előtt, mert a jelenséget több csatorna is közvetítette. A sötétség tízezer kilométer hosszú és körülbelül 250 kilométer széles sávja Japán déli partjaitól végigfutott a Csendes-óceán jelentős részén.
A teljes napfogyatkozás csillagászati jelenség: a Hold teljes árnyéka a Földre vetül, így a Hold a megfigyelő számára eltakarja a Napot – áll a távirati iroda emlékeztetőjében. Ezúttal a teljes elsötétülés, a totalitás középvonalán tartózkodók négy és hat perc között láthatták a Hold által kitakart Nap koronáját a szárazföldről. A jelenség leghosszabb, 6 perc 39 másodperces időtartamát csak a tengerről lehetett látni, ehhez az érdeklődőknek Kína keleti partvidéke és a japán Ivo Dzsima sziget közelébe kellett hajózniuk.
Indiai asztrológusok az AFP beszámolója szerint a végítélet jegyében erőszakot és zűrzavart jósoltak az egész világra a napfogyatkozás után. A hinduk lakta vidéken a terhes asszonyoknak azt tanácsolták, maradjanak otthon, nehogy magzatuknak fejlődési rendellenessége legyen, míg a többieket arra bátorították, hogy imádkozzanak és vegyenek rituális fürdőt a szent folyókban. Az Újdelhiben lévő Fortis kórház egyik orvosa arról számolt be, hogy a császármetszésre kiírt kismamák közül többen kérték, ne ezen a napon legyen a szülésük.
A kínai média élőben közvetítette a jelenséget, Japánban tűzijátékkal készültek a csillagászati eseményre. Egy kaliforniai utazási iroda ajánlatában 2599 és 3643 dollár (497–697 ezer forint) közötti áron lehetett hajójegyet foglalni a napfogyatkozásra. A jelenség hazánkból még részlegesen sem volt látható.
Réka, Réka Rékuci, közel kerül hozzá a Peti!
