Elismerés? Szerbia fontolgatja Koszovó önálló államként való elismerését – jelentette ki az EULEX szervezésében Pristinába érkezett szerb újságírók előtt Hasim Thaqi. A koszovói kormányfő kijelentését néhány belgrádi politikai vezetővel folytatott bizalmas beszélgetésre alapozta. Megfigyelők emlékeztetnek rá, Szerbia alkotmányába foglalta Koszovó elidegeníthetetlenségét, amellyel kapcsolatban keresetet is benyújtottak a hágai Nemzetközi Bíróságon. Belgrád nem reagált Thaqi kijelentéseire. (MTI)
A felsorolt államok az EB véleménye szerint teljesítették a megszabott feltételeket, azaz a biometrikus útlevelek létrehozását, a megerősített határellenőrzést, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc viselését. A bizottság javaslatát az Európai Tanácsnak még jóvá kell hagynia az Európai Parlamenttel folytatott konzultációt követően. Az Európai Bizottság változatlanul elkötelezett az Albánia, Bosznia és Hercegovina állampolgárai számára a vízumliberalizáció mellett, de ezek az országok még nem teljesítették az ahhoz szükséges feltételeket, hogy a mai javaslatban szerepeljenek. Ha teljesítik, elképzelhető, hogy 2010 közepére a bizottság ezen országokat érintően új javaslatot készít elő. Jacques Barrot, a bevándorlásért felelős európai uniós biztos tegnap kijelentette: „történelmi szakaszt” jelent ez a Nyugat-Balkán és az EU viszonyában. Olli Rehn bővítési biztos pedig „nagy napról” beszélt.
*
Hollandia ugyanakkor ellenzi, hogy Szerbia és az EU stabilizálási és társulási megállapodást írjon alá, ami az unióhoz való közeledés első lépése lenne addig, ameddig Ratko Mladics szerb katonai parancsnokot nem tartóztatják le. A jelenleg befagyasztott helyzet feloldásához az unió 27 tagországának egyöntetű hozzájárulása szükséges.
A belgrádi kormány korábban türelmetlenül várta a vízumkötelezettség eltörlését tíz évvel azután, hogy a NATO Szerbiát bombázta. A tegnapi javaslatot követően azonban Belgrádban vegyes fogadtatásra talált az Európai Bizottság döntése. Mirko Cvetkovics szerb kormányfő szerint a tegnapi javaslat nagyon sokat jelent Szerbia minden állampolgára számára, ám az országnak még nagyon sokat kell tennie az EU-hoz való közeledés érdekében. Nada Kolundzija, a kormánykoalíciót vezető, Európai Szerbiáért nevű szövetség frakcióvezetője is jó hírről beszélt, ám egyúttal azt mondta, hogy a könynyítés Belgrád általi elfogadása nem jelenti Koszovó függetlenségének elismerését.
A vízumkötelezettség eltörlése nem nevezhető a belgrádi kormány sikerének, mert az nem vonatkozik Szerbia minden állampolgárára, vagyis a Koszovóban élőkre is – reagált tegnap Milos Aligrudics, a kormánypártból egy éve ellenzékivé vált Szerb Demokrata Párt frakcióvezetője. Dragan Todorovics, az ugyancsak ellenzéki Szerb Radikális Párt frakcióvezetője szerint Szerbia jelenlegi formájában nem élhet a vízumeltörlés lehetőségével, mert azt csak a sértetlen határai között létező – tehát Koszovót is magába foglaló – állam fogadhatja el.