A NATO már visszaszámol a Balkánon?

A NATO új főtitkára a minap kilátásba helyezte, hogy a katonai szövetség 2014-ig jelentősen csökkentené a Balkánon állomásozó erőinek létszámát. Anders Fogh Rasmussen azonban hozzátette, hogy a helyzet alapos elemzése nélkül semmiféle olyan lépést nem tesz, amely veszélybe sodorná a térség stabilitását. Ha a NATO komolyan veszi az alapos helyzetelemzésre vonatkozó ígéretét, aligha vonul ki. A délszláv térség két legveszélyesebb pontján, Koszovóban, de legfőként Bosznia-Hercegovinában ugyanis még a jelenléte mellett sem lehet igazán stabilitásról beszélni. Ha mégis magára hagyja ezt a két, a nemzetközi közösség tevőleges közreműködésével teljesen kiszolgáltatottá tett országot, akkor sok minden bekövetkezhet, akár újabb fegyveres konfliktusok is.

Kovács Mária
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rasmussen bejelentését a koszovói vezetés pozitívan értékeli, mert annak jelét látja benne, hogy a nemzetközi közösség komolyan veszi mint államot. Számára is világos azonban, hová vezet, ha a Koszovó északi részében, valamint a két, egy albán és egy szerb lakta részre osztott Kosovska Mitrovicában megszűnik a nemzetközi katonai jelenlét. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az európai igazságügyi és rendészeti misszió, az EULEX a koszovói kormány mellőzésével kötött együttműködési megállapodást, többek között a szerb rendőrséggel az adminisztratív határ ellenőrzéséről, nyilvánvaló, hogy nem a koszovói állam tiszteletben tartásáról van szó. Sokkal inkább arról, hogy Brüszszelben immár elérkezettnek látják az időt Koszovó északi része de facto Szerbiához tartozásának legalizálására. Pristina természetesen tiltakozik területe gazdaságilag értékesebb – és az albán lakosság erőszakos eltávolításával tiszta szerb lakta területté tett – részének amputálása ellen. Fogadkozik, hogy minden erővel meg fogja akadályozni a leválasztást elősegítő együttműködési jegyzőkönyvek gyakorlati végrehajtását. Hogy legyen ereje, arról a NATO gondoskodik. Rasmussen ugyanis ígéretet tett a jövendőbeli koszovói hadsereg magjának tekintett biztonsági erők kiképzésének támogatására. Szerbia persze nem nézi tétlenül, nagy katonai bázist (Cepotina) épít a koszovói határ közelében, és folyamatosan duzzasztja a túlnyomórészt albánok lakta dél-szerbiai Presevo-völgyben a rendvédelmi erők létszámát.
Bosznia-Hercegovinában a politikusok és az értelmiség krémje is úgy vélekedik, hogy a daytoni megállapodás tető alá hozása kevés volt az üdvösséghez, s a nemzetközi közösség nem rázhatja le az ország iránt vállalt felelősségét anélkül, hogy működőképessé tenné az államot. Nemcsak a Pax Americana jegyében létrehozott bonyolult és költséges államszervezet működésképtelen, hanem a gazdaság is romokban hever, a munkaképes korú lakosság csaknem fele munkanélküli, az államcsőd réme immár állandóan fenyeget. Az országot alkotó három etnikum – bosnyákok, horvátok és szerbek – a háború félbemaradása óta inkább messzebb kerültek egymástól, semmint közeledtek. A boszniai Szerb Köztársaság Daytonban megszerzett különállását féltékenyen őrzi, s minden, a szarajevói központi kormányzat erősítésére tett erőfeszítést meghiúsít. Politikáját Belgrádból irányítják, s már nem is nagyon leplezik, hogy Szerbia Drinán túli tartományának tekintik, s amikor csak érdekük, mindig előhozakodnak a boszniai Szerb Köztársaság Szerbiához csatolásáról szóló népszavazás lehetőségével. Brüsszelnek, úgy tűnik, nincs elvi kifogása az ellen, hogy itt is legalizálja a szerbek által végrehajtott etnikai tisztogatást, vagyis hallgatólagosan tudomásul vegye a boszniai Szerb Köztársaság kiválását, talán még a horvát többségű területek elcsatolása ellen sem. Politikája a bosnyák, mozlim lakossággal kapcsolatos humanitárius kérdésekre látszik leszűkülni. Ha azonban a szomszédok kihasítják a maguk részét, mi legyen a bosnyákokkal? Ha kivonul a NATO, rájuk, illetve a horvátokra és a szerbekre lesz bízva, hogy folytatják-e a harcot ott, ahol abbahagyták 14 éve, vagy mégis kiegyeznek egymással. Az utóbbi megoldásnak van kevesebb esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.