Asztalos Miklós, a nagy kitelepített

Asztalos Miklós születésének 110. évfordulójáról emlékeznek meg július 28-án, kedden Körösladányban. Ebből az alkalomból életéről portréfilmet, műveiből irodalmi összeállítást tekinthetnek meg az érdeklődők, emléktábláját megkoszorúzzák.

V. Fehér József
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De ki volt Asztalos Miklós? A szocializmus évtizedeiben előbb kitelepítettet, majd segédnépművelőt csináltak a Bartha Miklós Társaság korábbi elnökéből, aki kényszerű, majd önkéntes száműzött lett, ugyanis akkor sem tért vissza a fővárosba, amikor már tehette volna. Egy-két túlbuzgó mozgalmáron kívül nem bántotta senki, s még azt is megengedték neki, hogy a kultúra közelében legyen. Ő, aki valaha ünnepelt színpadi szerző volt Pesten, lelkesen tanítgatta a helybéli fiatalokat. A rendszerváltás idején a helyi művelődési házat róla nevezték el.
Asztalos Miklós gyermekkorát Erdélyben töltötte. A kolozsvári egyetemre járt, de doktorátusát az első világháború és Trianon miatt a Pozsonyból Pécsre áthelyezett Erzsébet Tudományegyetemen szerezte. Itt kezdte pályáját, majd a fővárosba került. Később a Nemzeti Múzeum tisztviselője, azután a miniszterelnökségen dolgozott. Korán jelentkezett tudományos értekezéseivel, amelyek megalapozták tekintélyét a fiatal értelmiség körében. Munkássága elsősorban Erdély történelmét ölelte fel. A húszas évek közepétől mintegy két évtizedig tartott szépirodalmi tevékenysége. Színjátékait az ország vezető színházai játszották. Kilenc darabja közül a legnagyobb sikert az Alterego című vígjáték aratta, amelyet szerte Európában több mint kétezer-ötszáz alkalommal mutattak be. Tizennégy filmnek volt írója vagy társszerzője.
A második világháború végén Asztalos Miklóst – mint minisztériumi tisztviselőt – Németországba vitték. Hazatérve bizalmatlanság fogadta, B-listára került. A rázúduló csapásokat enyhítette, hogy a kényszerlakhelyének kijelölt Kö-rösladány népe nem fogadta őt ellenségesen. Életének utolsó évtizedei is munkával teltek. Emlékiratokat írt, levelezett néhány megmaradt barátjával. A hatvanas években az amatőr színjátszók munkáját irányította, közel húsz darabot rendezett. És a körösladányiak ma sem felejtenek. Az Asztalos Miklós pályáját bemutató kiállítás október végéig látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.