Eladósodtak a tárcák

Többszörösére nőtt az utóbbi öt évben a minisztériumok kifizetetlen számláinak éves öszszege, amely az idén már május végén 14 milliárd forintos tartozást mutatott. A Magyar Államkincstár adatai szerint az oktatási, illetve az igazságügyi tárcáknál a legrosszabb a fizetési fegyelem. Az adósság viszszafizetését ráadásul nehezíti, hogy a szaktárcák tartalékait zárolni kell az államháztartási hiánycél elérése érdekében.

2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt hónap alatt 14 milliárd forintnyi kifizetetlen szállítói és szolgáltatói tartozást halmoztak fel a minisztériumok a Magyar Államkincstár jelentése szerint. A lejárt adósság jelentős része hatvan napon túli, illetve már átütemezett követelés. A kifizetetlen számlák összege ráadásul még nem is teljes, mivel 12 intézmény nem vagy csak hibás tájékoztatást adott a kincstárnak, így ezek tartozása nem is szerepel a nyilvántartásban. A korábbi évektől eltérően most szinte a teljes adósságállomány a külső beszállítók felé áll fenn. Ez főként annak a finanszírozási szabályozásnak tulajdonítható, amelyet két és fél évvel ezelőtt vezettek be a központi költségvetési szerveknél, s amelylyel leszorították az állammal és a társadalombiztosítással szemben fennálló tetemes minisztériumi adósságokat. Az egyes közintézmények támogatását ugyanis az addiginál sokkal több esetben tartották vissza, így például a korábban fennálló tartozás összege levonhatóvá vált a tárca központi támogatásának összegéből.
A legrosszabb helyzetben most is az Oktatási és Kulturális Minisztérium partnerei vannak: a tárca közel hétmilliárd forinttal tartozik beszállítóinak, az adósság nagy része az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél halmozódott fel. Az államkincstár jelentése külön kitér a Pécsi Tudományegyetemre, ahol továbbra is kincstári biztos működik. Az éves adatokat egybevetve megállapítható, hogy a költségvetési intézmények nagyobb arányú eladósodása 2002 második felében kezdődött, s 2004-től gyorsult fel, ekkor az átlagos havi adósság gyakorlatilag megduplázódott. Míg 2002-ig a szaktárcák együttesen öt-hat milliárd forintnyi lejárt számlával rendelkeztek, addig 2006-ban ez az összeg már elérte a 23,4 milliárd forintot. A minisztériumok rossz helyzetét mutatja, hogy az idei tartozás már május végén súrolta a 14 milliárd forintot, így a késedelmi pótlékok és bírságok miatt ez a szám az év végére jelentősen emelkedhet. A nehézségekhez hozzájárul, hogy a hétfőn nyilvánosságra hozott, a jövő évi költségvetésre vonatkozó körirat szerint a tárcák idei évre vonatkozó tartalékainak jelentős részét át kell görgetniük a következő évre. Az eddig zárolt tartalékokhoz elsősorban azért nem nyúlhatnak hozzá a minisztériumok, mert az idei évre tervezett s már többször megemelt túlköltekezési szint nem lépheti át a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,9 százalékát.
Ennek eléréséhez előreláthatólag szükség lesz a céltartalékok, az általános tartalékok és az úgynevezett fejezeti tartalékok összegére is, vagyis ezeket nem használhatják fel a szaktárcák. A szigornak jövőre még az ideinél is nagyobb mértékben kell érvényesülnie, mert a gazdasági visszaesés következtében drasztikusan csökkenő költségvetési bevételek mellett egyre kisebb az esély, hogy a tartalékokhoz hozzá lehet nyúlni.
Az OTP Bank elemzői szerint a Nemzetközi Valutaalapnak ígért államháztartási hiánycélok teljesüléséhez szükség lehet kisebb kiadáscsökkentések bejelentésére vagy a tervek szigorítására, főként a jövő évre vonatkozóan. Az idén az eredeti 2,9 százalékos hiánycélt 3,9 százalékra kellett módosítani. A bank elemzői prognózisában 4,1 százalékos hiány szerepel erre az évre, de szigorú költségvetési gazdálkodással teljesíthető lehet a hivatalosan vállalt túlköltekezési plafon. – Ennek eléréséhez azonban valószínűsíthetően zárolni kell a költségvetési tartalékokat, vagy legalább egy részüket – nyilatkozta lapunknak Kondora Szilárd, az OTP Bank Elemzési Központjának szakértője, aki szerint a jövő évben előreláthatólag a tervezettnél magasabb, a bruttó hazai össztermék 4,3 százalékát kitevő deficit várható a jelenlegi terveket alapul véve. Ez azt jelenti, hogy a számításaik és a jegybank előrejelzése szerint is a hivatalos hiánycél eléréséhez további 100-120 milliárd forintnyi költséglefaragásra lesz szükség. – Az önkormányzatok korábbi hitelfelvételei ráadásul további jelentős kockázatokat rejtenek – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.