A legenda az erdélyi mondavilág egyik legszebb története. Fazekas Eszter és Molnár Miklós szerelmének Zsivány vezér ármánykodása vet árnyékot. A lányt a vezér elrabolja, s Eszter a hegyekhez fordul segítségért, amelyek megmentik őt. Egy viharban leomlanak, maguk alá temetve a lányt és a zsiványt, elzárva a környék folyóvizeit, amelyekből tó keletkezik. A tó pedig megfojtja a füveket, a fákat, és megmarad ma is élő örökségünknek.
A mű alkotói a legendában a székelység és Magyarország kapcsolatának szimbolikáját próbálják felfejteni. A honfoglaláskor ismét egymásra találókat Eszter és Miklós szerelme jelképezi, a nemzetet érő megpróbáltatások viharát, az elszakadást, a vágyakozást a két főhős is átéli. A vész azonban nem képes elszakítani Esztert és Miklóst, mert ez a szerelem örök. Pusztulásuk is látszólagos: lelkük odaát a túlvilágon egyesülve boldogan él tovább.
Fazekas Eszter történetének zenéje a népzene és a klasszikus zene ötvözéséből készült a Székelyföld táncainak felhasználásával. A koprodukciós ősbemutató résztvevője többek között a keszthelyi Salve Regina Kórus és a Festetics György Zeneiskola zenekara, a Magnificat kórus Balatonedericsről, valamint a Gyöngyös Népdalkör Cserszegtomajról, akik egy hétig tartózkodtak Gyergyószentmiklóson, készültek a Hóvirág Néptáncegyüttessel és a Bel Canto Kamarakórussal a hazai premierre. Először augusztus 19-én Keszthelyen, a Balaton Színházban, majd Szent István napján az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Parkban adják elő a művet.

Online ügyintézés: A jövő most van!