Úgy tűnik, szocialista berkeken belül sincs egyezség arról, milyen mértékű a baj a fizetésképtelenné váló devizahitelesek ügyében. Juhászné Lévai Katalin ugyanis tegnapi nyilatkozatában igyekezett bagatellizálni a problémát, míg Szili Katalin levélben fordult a szocialista frakció vezetőjéhez, intézkedéseket sürgetve. A szocialista házelnök arra kérte Mesterházy Attilát, az MSZP-frakció vezetőjét, hogy a kormánypárt a devizahitelesek védelme érdekében fontolja meg az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Szili a levélben aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a kialakult helyzet mintegy félmillió ember – köztük háromszázezer gyermek – életkörülményét közvetlenül veszélyezteti.
– Néhány ezer ember lehet, aki a válság miatt olyan helyzetbe került, hogy már most annyi adóssága van, hogy kilakoltatás fenyegeti – mondott ellent tegnapi nyilatkozatában párttársának Juhászné Lévai Katalin, aki kizártnak tartja, hogy ötszázezer ember lenne érintett. Éppen ezért indokolatlannak ítéli a bizottság összehívását, és úgy véli: a kormány sokat tett annak érdekében, hogy a lakásokat a tulajdonosoknál tartsák.
Soltész Miklós szerint viszont elengedhetetlen a rendkívüli bizottsági ülés megrendezése. A Fidesz–KDNP-frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője emlékeztetett: a legnagyobb ellenzéki párt már számos javaslatot nyújtott be annak érdekében, hogy segítsen a válság miatt fizetésképtelenné vált hiteleseken, ám ezeket a szocialisták rendre lesöpörték az asztalról.
Soltész lapunknak elmondta: a kabinet csak szavakban akar segíteni azokon, akiket ők maguk hoztak nehéz helyzetbe. Álláspontja szerint nem csupán a gazdasági világválság az oka annak, hogy sorra bedőltek a devizahitelek. Mint mondta, a kormány rossz politikája miatt sokan elvesztették állásukat, vagy csökkentett munkaidőben kénytelenek dolgozni, így képtelenek fizetni egykor felelősséggel felvett hitelüket. Nehezményezte, hogy a szocialista vezetés sorra olyan intézkedéseket hozott a válság beálltával – köztük az adó- és áfaemelésről szólót –, amelyek tovább sújtották az alacsony jövedelműek helyzetét.
Soltész Szili Katalin kezdeményezéséről úgy vélekedik, az csupán olcsó kampányfogás, hiszen a házelnök is leszavazta azokat a parlamenti módosító indítványokat, amelyeket a legnagyobb ellenzéki párt kezdeményezett. – Mivel a házelnök szeptemberben leköszön, jó apropónak tűnhet egy ilyen látszatintézkedés, hiszen ezzel saját politikai pályáját szakíthatja el a jelenlegi szocialistákétól – vélekedett az ellenzéki politikus.
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
