Leszakadó szegények

Nőtt a különbség a középosztálybeli családok és az előnytelenebb anyagi helyzetű szülők gyerekeinek felsőoktatási esélyei között. A legkeresettebb és legjobban fizetett – például ügyvédi, orvosi, újságírói, könyvvizsgálói, vezető banktisztviselői – pályákra bejutó közép- és felsőközép-osztálybeli fiatal diplomások aránya nőtt a szegényebb családi háttérből kikerülőkkel szemben, áll a társadalmi mobilitás jelen helyzetéről egy brit pártközi bizottság által készített jelentésben, amely a helyzet orvoslására „rugalmasabb” felvételi politikát javasol.

Jotischky László
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(London)

Minden felelősségteljes politikus egyetért abban, hogy a jelentésből kibontakozó kép sivár, de abban nem, hogy az egyetemi felvételre jelentkezők elbírálásában osztályszármazásukat is figyelembe kellene venni. A konzervatív ellenzék lapja, a Daily Telegraph rámutat, hogy a középosztályhoz tartozás nem jár feltétlenül együtt az anyagi jóléttel, és nagyon sok középosztálybeli és értelmiségi családot érintett katasztrofálisan, amikor Harold Wilson munkáspárti kormánya idején a legtöbb állami, illetve közületi, ingyenes gimnázium átalakult úgynevezett komprehenzív középiskolává, amely válogatás nélkül köteles felvenni a körzetébe tartozó tanulókat. Ez az intézkedés egy csapásra elzárta rengeteg tehetséges és szorgalmas gyerek útját az igényesebb egyetemek felé, mert a szüleik nem tudták kifizetni a kiváló, de drága, független középiskolák tandíját.
Mások azt emlegetik, hogy a jelenlegi munkáspárti kormány szüntette be az egyetemi hallgatóknak automatikusan járó ösztöndíjat és tandíjmentességet, ami hatalmas adóssággal terheli meg a fiatal diplomásokat. A kevésbé tehetős családok gyerekei ezért jobban meggondolják, akarnak-e egyáltalán egyetemre menni. Az ellenzék azonban feltétlenül egyetért a jelentéssel annyiban, hogy a társadalmi mobilitás hiánya nemcsak igazságtalan, de veszedelmesen tékozló is egy tudás-bázisú gazdaságban.
A jelentés élénk visszhangot váltott ki a sajtóban. Egy törvényszéki bíró azt írja, hogy miután apja házról házra járó biztosítási ügynök volt, anyja pedig egy iskolában ebédet szolgált fel a gyerekeknek, az ingyenes állami gimnázium nélkül, amelyet a munkáspárti kormány törölt el, sosem juthatott volna egyetemre. Egy fekete orvosnő mindehhez hozzáteszi, hogy a munkáspárti kormány által megszüntetett ösztöndíj és egyetemi tandíjmentesség nélkül ma nem lenne kórházi főorvos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.