Magyarország, a sztrájkmentes övezet

Összeteheti a kormány a kezét, hogy a magyar szakszervezetek túlnyomó többsége nem olyan „felelőtlen”, mint európai társaik. A válság és a megszorítások miatt Franciaországban már két általános sztrájkot tartottak az idén, a francia munkások nemegyszer túszul ejtették bezárásra ítélt gyáraik főnökét. Európa-szerte különböző követelések miatt szüntették be a munkát bírók, vasutasok, metróvezetők, benzinkutasok, sőt még a banki dolgozók is. Noha munkahelyek tízezrei szűntek meg, a bérből és fizetésből élők gyakorlatilag egyik napról a másikra élnek, a reálkeresetek csökkentek, az árak, a közüzemi díjak pedig emelkedtek, a magyar szakszervezetek többsége „felelős magatartásra” hivatkozva, a „tárgyalásokban bízva” egyszer sem élt a sztrájk lehetőségével. Egyedül a Liga és a Munkástanácsok alkalmazta a nyomásgyakorlás legerősebb formáját, de mivel egyedül maradtak, nem sok sikerrel.

Bákonyi Ádám
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter testvére. A legszembetűnőbb szakszervezeti inaktivitás éppen a többszörösen sújtott közszférában tapasztalható – már ami a legnagyobb konföderációt, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát (SZEF) illeti. A kormány tavaly megszüntette a 13. havi bért, de azt ígérte, hogy havi bontásban teljesen kompenzálja a kiesést. Ezt később bruttó 180 ezer forintos fizetésig csökkentette, végül a kabinet úgy döntött: júliustól már csak 131 ezer forintig pótolja teljesen a juttatást. Ez azt jelenti, hogy 132 ezer forintos fizetésnél már csak 127 ezerig, 141 ezer forintos fizetésnél 102 ezer forintig, 170 ezernél pedig mindössze 82 500 forintig kompenzálnak éves szinten. A 180 ezer forint felett kereső közszolgák júliustól bruttó bércsökkenést szenvednek el, mivel az erre járó 90 ezer forintos kompenzációt júniusig már megkapták. A kisebb közszolgálati szakszervezetek hiába mondtak nemet a kormány szándékára, a szavazati arányok miatt a SZEF tartózkodása zöld jelzést adott a bércsökkentésnek. Bár a kormány többszörösen szegte meg a szakszervezetekkel kötött megállapodását, a SZEF még csak fel sem vetette a nyomásgyakorlás lehetőségét. Sőt, az eredetileg teljes kompenzáció 131 ezer forintra való csökkentését sikerként kommunikálta, mondván: megmaradt a keresetkiegészítés nagy része a közszférában. Sajátos helyzet, hogy Varga László, a SZEF elnöke testvére Varga Zoltán önkormányzati miniszternek. Neki éppen az a feladata, hogy 120 milliárd forintot vonjon ki az önkormányzati rendszerből, azaz a közszolgák legfőbb munkaadói területéről.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.