Az idei tanévet az oktatási minisztériumból származó becsült adatok alapján csaknem 1,7 millió tanuló kezdi meg a közoktatási intézményekben, bő tízezerrel kevesebb, mint tavaly. Idén 99 ezer gyermek lépi át elsősként az általános iskolák kapuit, és 124 ezer diák kezdi meg első középiskolai évét. Idén 3475 olyan kiadvány közül válogathatnak az iskolák, amelyek szerepelnek a tankönyvjegyzékben. Az oktatási tárca szerint várhatóan nem növekednek az árak az idei tanévben, ugyanakkor Szombathy Márta, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnökségi tagja rámutatott, hogy a nyelvkönyvek sok esetben nem szerepelnek a tankönyvjegyzékben, így azokat külön kell megvásárolni, ráadásul ezek a legdrágább kiadványok közé tartoznak.
Arató Gergely oktatási államtitkár elmondta, a tárca idén mintegy hétmilliárd forinttal támogatja a tankönyvvásárlást, így számításaik szerint a kiadványok árának felét az állam fizeti. Ugyanakkor a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) kalkulációja szerint idén húszmilliárd forintba kerülnek a közoktatásban forgalomba kerülő tankönyvek, amiből a szülők fizetnek 13 milliárdot. Ez jelentős emelkedés, hiszen 2002-ben még 3,6 milliárd volt a tankönyvek összértéke. Minden tanuló után ezer forint jár alanyi jogon, az ingyenes tankönyvre jogosultak esetében ezt a támogatást tízezer forinttal fejeli meg a minisztérium. Ingyenes tankönyvre jogosultak a nagycsaládosok, a rendszeres nevelési támogatást kapók és a tartósan beteg gyermeket nevelők. A most kezdődő tanévben mintegy 600 ezer diák lenne jogosult az ingyenes tankönyvre.
*
Keszei Sándor, az MSZOE sajtószóvivője elfogadhatatlannak tartja, hogy esetenként nekik is fizetniük kell a tankönyvcsomagért akkor, ha annak ára 11 ezer forint felett van. Ebben az esetben a különbözetet velük fizettetik ki az iskolák.
Az intézmények fenntartói, általában az önkormányzatok, kiutalnak egy bizonyos összeget, amelyet az osztályfőnökök és a gyermekvédelmi felelős együttesen szétoszt differenciált tankönyvtámogatásként azoknak, akik nehéz anyagi körülmények között élnek, ám nem jogosultak az ingyenes tankönyvre. A probléma megoldásának egyik lehetséges módja – amellyel egyre gyakrabban élnek az iskolák –, hogy tartós tankönyveket adnak a rászoruló tanulóknak. Ezeket a könyvtárból kapják a gyerekek, majd a tanév végén visszaadják. Az egyik vidéki gimnázium tankönyvrendelésért felelős pedagógusa szerint mire összegyűjtenék egy adott tankönyvből a megfelelő állományt, a kiadók változtatnak rajtuk, ennek következtében kénytelenek megvetetni a szülőkkel az új könyvet. A főváros XVI. kerületében minden ott lakó és önkormányzati fenntartású intézményben tanuló diák ingyen kapja a könyveket. A munkáltatók, az idén utoljára, adómentesen
21 450 forint értékben béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást adhatnak a szülőknek, amelyet iskolaszerekre, ruházatra lehet elkölteni.
Az intézmények által előírt tankönyvcsomagok és tankönyvek ára között jelentős eltérések figyelhetők meg. A nemzetiségi nyelveken megjelenő tankönyvek között találtunk olyat is, amelyik húszezer forintba kerül. Az általános iskolában általában az elsős, az ötödikes és a hetedikes gyerekek szüleinek kell kicsit magasabb összeggel számolniuk. A középiskolákban a 9. évfolyamon a legmagasabb a könyvek és segédletek ára, mivel ekkor kell megvenniük a szülőknek azokat a könyveket, atlaszokat, szótárakat és egyéb kiegészítő kiadványokat, amelyekre több éven keresztül szükségük lesz a diákoknak. Egy lapunk által megkérdezett nagyközségi általános iskolában a tankönyvcsomagok ára nyolc- és tizenkét ezer forint között mozog. Egy fővárosi iskolában ugyanez az első osztályos tanulónak 11 ezer, egy harmadikosé nyelvkönyvvel együtt 12 ezer forintba, egy hetedikesé pedig 18 500 forintba kerül. A középiskolákban ennél magasabb összeggel lehet számolni, például egy vidéki kisváros gimnáziumában harmincezer forintot kell fizetni egy kilencedikes, ugyanakkor „csak” tízezer forintot egy tizenkettedikes diák könyveiért.
Természetesen a könyvek és egyéb oktatási segédletek csak egy részét jelentik a költségeknek. Az írószerek, füzetek, vonalzók és egyéb tanszerek is igencsak megterhelik egy szülő vagy család költségvetését. A korábban említett budapesti általános iskolában egy harmadikos és egy hetedikes gyermek tanszerlistáján szereplő tételek együttesen 26 ezer forintba kerültek nagykereskedelmi áron. Ha ehhez hozzávesszük az iskolatáska – amelynek ára kétezer és harminckétezer forint közötti ársávban mozog – és a tornafelszerelés költségeit is, akkor egy magyar család számára igen mellbevágó összeget kapunk. Ha egy hipermarket legolcsóbb termékeit vásárolja meg a szülő, akár hétezer forintból is ki lehet hozni az első osztályos tanuló számára szükséges iskolai felszerelés beszerzését, ám ebben az esetben a minőség sok kívánnivalót hagyhat maga után. Grafitceruzát lehet kapni 10 darabos kiszerelésben 69 forintért, de ugyanennyi ceruzáért fizethetünk 800 forintot is. Tolltartót vehetünk már 355 forintért is, de 4500-at is elkölthetünk ugyanerre. Gyakran a szülők gyermekükkel együtt mennek megvásárolni a szükséges felszerelést. A tanulók előszeretettel választják a színes, televízióban látható, gyermekeknek vagy fiataloknak szóló műsorok szereplőivel vagy rajzfilmfigurákkal díszített borítójú termékeket, noha ezek gyakran többszörösükbe kerülnek, mint „mezei” társaik. Az iskolák egyre tragikusabb anyagi helyzetükben sokszor tisztasági csomagot, fénymásolópapírt is kérnek a szülőktől.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint inkább ezekre az alapvető eszközökre kellene pénzt fordítania a tárcának, és nem a digitális táblák beszerzésére. Az általános iskolások jelentős része az intézmény menzáján étkezik, és a szeptemberi ebédet is augusztusban kell befizetni, amelynek költsége általában meghaladja az ötezer forintot. Ingyenesen étkezhet az a diák, aki rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül. Kedvezményes árat fizetnek a nagycsaládosok és a tartós betegségben szenvedő gyermekek szülei.
Összegezve: ha minden tanszerből a legolcsóbbat veszi meg elsős gyermeke számára a szülő, akkor is legalább 35 ezer forintot kell fizetnie. Ebben az esetben természetesen a leggyengébb minőségű táskában viszi a hamar tönkremenő tanszereit a tanuló. Közepes minőségű termékek esetén számításaink szerint az 50 ezer forintot is meghaladhatja a beiskolázási költség gyermekenként.
Rapid délutáni friss – A gazdák kifosztására készül Brüsszel + videó
