Moszatpaca

Molnár Csaba
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas olajfoltra emlékeztető rejtélyes képződmény tartja lázban hetek óta Alaszka tudományos fantasztikumra érzékeny lakosait. A tengeren ringatózó foltot július első hetében vették észre az inupiat eszkimó törzshöz tartozó vadászok, akik az Alaszka északnyugati partjai és Oroszország távol-keleti partvidéke között húzódó Csukcs-tenger vizein hajóztak, írta a Discovery Channel honlapja. Az anyag nyúlósnak, ragadósnak tetszett, és amikor egy úszó jégtáblára fröccsent, teljesen feketének tűnt. Hamar megkezdődött a találgatás, hogy miből állhat a folt, veszélyes-e az emberre, főleg pedig az ottani emberek megélhetését adó tengeri élővilágra. Sokan attól tartottak, hogy megint valami olajszállító tartályhajó szenvedett balesetet, ahogyan már sokszor megtörtént.

21
méter hosszú és 300 méter széles a folt, amelyet hajókkal és repülőről azóta többször megvizsgáltak (az egyik legelső légi filmfelvételt olvasóink is megtekinthetik, ha a http: //tinyurl.com/kqa652 címre kattintanak az interneten). A szemtanúk arról számoltak be, hogy soha nem láttak ehhez hasonlót.

1958-ban

forgatták A massza című klasszikus horrorfilmet, főszerepben A pillangó címszerepében híressé vált Steve McQueennel. A tengeren úszó ismeretlen eredetű folt láttán sokaknak eszükbe jutott e rémfilm, amelyben rejtélyes, gélszerű lény fenyegeti egy békés városka lakóit. A filmben végül szén-dioxidos tűzoltó készülékekkel ölik meg a földön kívüli élőlényt, minthogy nem bírja a hideget. Kérdéses, hogy hatásos lenne-e ez a módszer a fagyos Alaszka vizein ringatózó pacával szemben.

144
kilométert tett meg alig egy-két nap alatt az olajszerű hordalék, így a nyugat-alaszkai Wainwright falu közeléből a tőle keletre fekvő Barrow-ba érkezett. Ott mintát vettek belőle, és az első vizsgálatok eredménye szerint nem kőolaj eredetű. „Biztosan nem olajszármazék. A színe és a felépítése alapján valószínűleg élő szervezet” – idézte az alaszkai Anchorage Daily News a parti őrség tisztjét, Terry Hasenauert.

26 500

sejt képződhet a víz minden milliliterjében egyetlen moszatsejt osztódásával mindössze négy nap alatt. Egyes moszatfajok tehát elképesztő sebességű növekedésre képesek. Az osztódás azonban itt nem áll meg: ha tovább növekszik a moszat, három nappal később akár 406 ezer sejtet is tartalmazhat a víz egyetlen millilitere. Valószínűleg az Alaszka partjainál hömpölygő folt is egy hatalmasra nőtt moszattelep, de még egyik ismert moszatfajként sem sikerült azonosítani.

500 000
dollárt fordít az óceánok és a légkör kezelésével megbízott amerikai hivatal egy másik riasztó mértékben szaporodó veszélyes moszattömeg, az úgynevezett „vörös árhullám” megfékezésére Maine államban, írja a Time. „Maine államot a leggyorsabban terjedő vörös árhullám ostromolja, amelyet valaha feljegyeztek. A járvány gyakorlatilag az állam teljes partvonalát elzárta a kagylóhalászat szempontjából fontos területektől” – nyilatkozta Olympia Snowe, Maine republikánus szenátora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.