Musical Szigetvárról

A Tenkes kapitánya után a magyar történelem nagy törökverőjéről, Zrínyi Miklósról készült musical. Moravetz Levente Zrínyi 1566 című művét a várvédő születésének ötszázadik évfordulója alkalmából játsszák szeptember 2-án, 3-án és 4-én Szigetváron Sasvári Sándor, Csengeri Attila, Feke Pál, Dévényi Ildikó és Vermes Tímea főszereplésével.

Makrai Sonja
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moravetz Levente Zrínyi 1566 című művét a szigetvári várban, az akkori csata helyszínén mutatják be. A mű azt a küzdelmet meséli el, amikor emberek százai védték a szigeti várat a Bécs ellen vonuló Szulejmántól, az utolsó háromszáz ember pedig kitörve a lángoló várból végül hősi halált halt. A darab szinopszisát 1992-ben Bagossy László felkérésére Moravetz Levente készítette el, a musical zenei részeit pedig Papp Zoltánra bízták. Az ötletet akkor különböző okok miatt nem tudták megvalósítani, azonban idén Moravetz Levente Paizs József, Szigetvár alpolgármestere közbenjárására nekiláthatott a darab megvalósításának.
Az 1992-es változat zenei részeit Balásy Szabolcs és Horváth Krisztián átfésülték, kiegészítették, egy meglévő szöveghez pedig új dallamot írtak. Az eredeti elképzelés szerinti horvát–magyar produkció több mint tizenöt év után végre megvalósulhat; a szigetvári előadáson ugyanis a helyi hagyományőrző együttesek mellett a csáktornyai Zrínyi Gárda tagjai is részt vesznek. A kétszáz főt megmozgató koprodukciós előadás költségvetése több tíz millió forintra rúg, amelyből kilencmillió forintot Szigetvár önkormányzata ajánlott fel. Kiss Péter volt kancelláriaminiszter hivatali ideje alatt hatmillió forinttal támogatta a produkciót, de szigetvári vállalkozók és magánszemélyek is hozzájárultak ahhoz, hogy a nagy hadvezérről szóló mű megszülethessen. A támogatások így sem bizonyultak elegendőnek, mivel az előre tervezett tíz előadás helyett idén csak hármat tartanak meg, de a tervek között szerepel, hogy az Egri csillagok mintájára ezt az előadást is minden nyáron újrajátsszák.
A horvát bánt Sasvári Sándor testesíti meg, Pribék János janicsár szerepében Feke Pál lesz látható, Csengeri Attila Cserenko Ferenc kamarást alakítja, a női főszerepekben Dévényi Ildikó és Vermes Tímea lesz látható. A török vitézeket, háremhölgyeket és magyar népet a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes, a Zrínyi vitézek hagyományőrző szakosztálya, az IH EuroDance Táncszínház és a Szigetvári Néptánckör jeleníti majd meg; a látványt és a koreográfiát Moravetz alkotótársa, Halmi Zoltán készíti. A társulat már túl van az olvasó- és az úgynevezett rendelkezőpróbákon, a vár területén felállított színpadon majd jövő héttől kezdenek próbálni. A mobil nézőtér körülbelül kilencszáz ember befogadására alkalmas, de ez a jegyeladások tekintetében ezer főre bővíthető; eddig két előadásra szinte az összes jegy elfogyott.
A magyar nemesről, horvát bánról és a törökverőről Moravetz egyedi módón mesél: – Egymás mellé helyeztem a különböző történelmi tanulmányokat és igazából ezeket ütköztetem, de a nézőre hagyom annak eldöntését milyen is volt valójában Zrínyi Miklós. A szereplők és jómagam azonban egyöntetűen valljuk, hogy Zrínyi és Szigetvár védői egy nagyszabású politikai cselszövés áldozatai lettek. Vállalták a kegyetlen halált, talán azért, hogy megmutassák, mekkora erő rejlik az összefogásban. Ennek a történetnek talán ez az üzenete, amit ma igazán érdemes lenne észben tartanunk, bár én a darabjaimmal nem szeretek üzenni, inkább csak szórakoztatni, mesélni – elemez Moravetz Levente rendező. A végvári hősök zenés történetének négy betétdala a honlapon (www.zrinyi1566.com) hallható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.