Abszurd törvény. A Professzorok Batthyány Köre szerint a szlovák nyelvtörvény „nemcsak protekcionista, korlátozó, bürokratikus és érzéketlen az emberi jogokra, hanem abszurd is”. A tömörülés közleményében azt írta, hogy a június 30-án elfogadott törvény szembemegy a regionális és kisebbségi nyelvek európai alapokmányával, amelyet Szlovákia 2001-ben ratifikált. Kitérnek arra, hogy a törvény elrendeli az államnyelv miniszteriálisan kodifikált formájának kidolgozását, „ami olyan, mintha holt nyelvvé nyilvánította volna”. (MTI)
Tegnap Hágában tárgyalt a főbiztossal a szlovák nyelvtörvényről a Külügyminisztérium és az Országgyűlés külügyi hivatalának képviselőiből álló magyar delegáció.. Mátrai Zsuzsanna külügyi szóvivő szerint a cél az, hogy az EBESZ, Magyarország és Szlovákia között háromoldalú konzultációs folyamat alakuljon ki, amely figyelemmel kísérheti a szlovák államnyelvtörvény, valamint leendő végrehajtási rendeleteinek további sorsát és ezek társadalmi hatásait – hangsúlyozta a szóvivő. A főbiztos kérésének megfelelően azonban a konzultációk egyelőre nem nyilvánosak. Knut Vollebaek kedden a szlovák delegációtól is azt kérte, hogy ne beszéljenek még a találkozóról – tette hozzá.
Bajnai Gordon miniszterelnök az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, hogy a szlovák kormány álláspontját elfogadhatatlannak tartja. Hozzátette: a megélhetési nacionalizmus káros, Robert Fico miniszterelnökkel csak akkor lenne értelme egy találkozónak, ha a problémák megoldásában előbbre tudnának jutni. – A szlovák miniszterelnök a nyelvtörvény elfogadásával, hogy egy sportban használt hasonlattal éljek, páros lábbal szállt bele a magyar kisebbségbe – fogalmazott Bajnai.
A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) szerint Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter és Marek Madaric kulturális miniszter félretájékoztatták Knut Vollebaekot, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kisebbségügyi főbiztosát. A magyar párt megállapítja, hogy bár az EBESZ szerint a szlovák államnyelvtörvény legitim célt követ, de ugyanakkor több más kételyt is felvet a törvény módszereinek megvalósítása kapcsán a kisebbségekre nézve. Ugyanakkor azt is megemlíti az MKP, hogy a nyelvtörvény angol fordítása szándékosan félrevezető lehet, amelyet a szlovák fél adott át az EBESZ főbiztosának.
A felvidéki magyarság ellen hangolja a jelenlegi szlovák hatalom a szlovák közvéleményt – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke a FigyelőNet hírportálnak. A fideszes politikus szerint a megszavazatott nyelvtörvény szigorításával a nyelvi felsőbbrendűség jogszabálya született meg. Közben Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője az MTI-hez tegnap eljuttatott, Pálinkás Józsefnek, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének címzett levélben kiemelte: a nyelvtörvény „a két ország kapcsolatában valódi mélypontot jelent, amely ki kell józanítsa a szereplőket”.