Össztűz alatt Mianmar

Újabb tizennyolc hónapos házi őrizetre ítélte tegnap egy mianmari bíróság Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas ellenzéki vezetőt, amiért még idén májusban, megszegve a korábban is érvényben lévő házi őrizetet, két napig fogadott egy amerikai állampolgárt a büntetése letöltésére kiszabott, szigorú megfigyelés alatt tartott tóparti házában.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lett volna szabad bíróság elé állítani Aung Szan Szú Kjit, és nem lett volna szabad elítélni – jelentette ki Hillary Clinton. Az MTI által is idézett, jelenleg Kongóban tartózkodó amerikai külügyminiszter azt is közölte, továbbra is követeli az újabb házi őrizetre ítélt Szú Kji, valamint a Mianmarban fogva tartott több mint kétezer politikai fogoly, köztük az ominózus eset után letartóztatott, 54 éves, mormon, amerikai John Yettaw szabadon engedését. Clinton szerint a mianmari ellenzéki vezető újabb ítélete mellett aggasztó, hogy a rangúni bíróság az amerikai férfit – rossz egészségügyi állapota ellenére – összesen hét év szabadságvesztésre ítélte, ebből négy évet kényszermunkával súlyosbítva.
A nyugati megfigyelők kirakatpernek tartották az eljárást, amelylyel az volt a mianmari katonai kormányzat célja, hogy távol tartsa a közélettől a népszerű politikust a jövő évi parlamenti választások előtt és alatt. A katonai vezetés ígérete szerint ugyanis 2010-ben többpárti választásokat tartanak a délkelet-ázsiai országban.
Szú Kji ítéletét ugyanakkor nemcsak a külföldön működő, ellenzéki mianmari sajtó kommentálta élesen, hanem egyes, a délkelet-ázsiai országban működő internetes újságok is. A nemzetközi sajtó mellett, az ítélethozatallal szinte egy időben a Nobel-békedíjas ellenzéki vezető azonnali és feltétel nélküli szabadon engedését követelte tegnap az Európai Unió soros svéd elnöksége. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke mindehhez hozzátette, ha a mianmari hatóságok emberiességi gesztusnak szánták azt, hogy az ítéletet házi őrizetre változtatták, akkor le kell szögezni, hogy a politikai bölcsesség a szabadon engedést igényelte volna.
A mianmari döntés miatt tegnap Malajzia a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminiszteri szintű rendkívüli ülésének összehívását kérte. Nicolas Sarkozy francia elnök pedig fölszólította az EU-t, vezessen be új szankciókat Mianmarral szemben különös tekintettel a faáru és a drágakövek kereskedelmére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.