Tavaly novemberben, nem sokkal a hazai válság kitörése után mélypontra zuhant az OTP árfolyama, amelynek hátterében több elemző is a Morgan Stanleyt gyanította. Néhány szakember azzal vádolta meg a befektetési bankot, hogy munkatársai álltak a magyar pénzintézet árfolyamának összeomlása mögött, mivel elemzésükben lesújtó képet festettek a bankról. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) még novemberben piacfelügyeleti eljárást indított a Morgan Stanley ellen, de ezt tegnapi közleménye szerint megszüntette. A felügyelet azt vizsgálta, hogy piacbefolyásolásnak minősülhet-e az, hogy a Morgan Stanley egyik elemzésében az OTP részvényeit az „értékcsapda” (value trap) minősítéssel látta el. Emellett azt is kifogásolták, hogy az elemzők meglehetősen pesszimista szemmel nézték a részvény árának jövőbeni alakulását, a várható árfolyamot 2600 forintra taksálták.
A felügyelet ellenőrizte az OTP-részvények kereskedési adatait és nem talált olyan magatartást, amely nem megengedhető módon befolyásolta volna a piacot. Emellett a PSZÁF megvizsgálta a borúlátó befektetési ajánlást is. A Morgan Stanley kérésükre részletesen bemutatta az elemzés hátteréül szolgáló módszertani anyagokat. A felügyelet az elemzés valamennyi célárának meghatározását – valamint a használt módszertant – ellenőrizte, és arra a következtetésre jutott, hogy a Morgan Stanley következtetései nem minősülnek megalapozatlan, félrevezető, hamis információ nyilvános közlésének, így tiltott piacbefolyásolásnak sem.
Torba Tamás gazdasági szakértő szerint az ügy kapcsán azt is meg kell jegyezni, hogy minden elemzés befolyásolja a piacot. Adott brókercég vagy befektetési ház ugyanis ezekkel próbál ügyfelei és a szélesebb közvélemény számára információkat adni. Ha egy elemzés utólag beigazolódik, azzal a befektetési ház hitelessége nő, szakmai tudását a befektetők értékelik, és ebből több ügyfél, több megbízás adódhat.
A piacbefolyásolás akkor tisztességtelen, ha az elemzés hatására a készítők érdekei szerint változik az árfolyam. Ez azt jelenti, hogy esetünkben akkor beszélhetnénk tisztességtelen piacbefolyásolásról, ha a Morgan Stanley vagy egy nagyobb ügyfele sok-sok OTP-részvényt vett volna kölcsön és adott volna el, és az elemzés hatására pánikba eső, részvényeiktől szabadulni kívánó befektetőktől ezeket olcsóbban vette volna vissza.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
