Pókkamera és mosolykód

A n y a n y e l v ü n k

Minya Károly
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenféle magyarítás sikeressége a körülmények szerencsés egybejátszásán múlik. Egyébként be kell látni, esetleges az elterjedése és a megismertetése. Ki lehet írni pályázatokat, s hiába a találó szó, ha valamilyen oknál fogva a közízlés nem fogadja el. Pedig a magyarítás sokak számára természetes. Ez tiszteletre méltó. Egyik műszaki kollégám nagy örömmel írta e-mailjében, hogy megvan a pendrive magyar megfelelője! Zsebtár, hiszen a zsebünkben tároljuk az információt. A csetelés jellemzője pedig a dialógus, amelyet írott formában való megjelenése miatt valaki páriratnak nevezett el. A konferenciákon kiosztott hand out pedig kézbe adott melléklet, vázlat, egyszóval kiosztmány. Az utóbbi esetben talán a szó hangzása, az előzőekben pedig a megkésettség az oka a sikertelenségnek. Az sms esetében pedig túl hosszú a rövidüzenet-szolgáltatás, a telefonlevelezés pedig már nem fog elterjedni. És folytathatnánk a sort.
A számítástechnika egyébként nagy „vadászterülete” a magyarításnak. Az emotikon, illetve a smiley kifejezésekre a következő szavak születtek: mosolykód, vigyorkód, mosolygó, arcocska, kedvjel, ábraarc, érzkép, képecske, hangulatjel.
Mindenesetre jó lenne felszabadítani a szóalkotó kedvet az alól a félelem alól, amelyet mindenki érezhet, ha új magyar szót alkotni támad kedve: ne váljanak céltáblává, esetleg gúny vagy nevetség tárgyává a magyar szavakkal próbálkozók. Hiszen milyen ragyogó kifejezés a pókkamera, amelyet a labdarúgó-Európa-bajnokság futballmérkőzéseinek sportriportereitől hallhattunk. A stadion fölé kifeszített drótkötélen távirányítással „szaladgáló” kamera, amelynek segítségével új nézőpontból lehetett szemlélni az eseményeket. S bár ritkán használatos a flashmob (polgárpukkasztó öszszejövetel, amikor egymásnak ismeretlen emberek az interneten előre megbeszélt helyen és időben ugyanazt a furcsaságot cselekszik), mégis van rá magyar megfelelő: tömeghökkentés, mint ahogy a hacker vagy cracker is találó szót kapott: webmetsző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.