Stockholm félti az atomtitkot

A Svédországban tanuló iráni egyetemi hallgatók jelentős része kapcsolatba hozható a teheráni atomprogrammal és más iráni kormányzati fegyverkezési fejlesztéssel – állítja a skandináv ország titkosszolgálatának legfrissebb jelentése. A nemzetbiztonsági hivatal ezért azt tanácsolta az egyetemeknek, vegyék fontolóra az iráni hallgatók eltávolítását. A figyelmeztetés hatására egyre több egyetem jelezte, megszakítják minden iráni diákjuk hallgatói jogviszonyát, és a következő szemeszterben már nem fogadják őket.

Balogh Roland
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptembertől egyetlen iráni hallgatót sem fogadunk – közölte elsőként a göteborgi Chalmers műszaki egyetem szóvivője. Magnus Myren a svéd TT hírügynökségnek azt is elmondta, noha nincsenek sokan, a tiltást az észak-koreai egyetemi hallgatókra is kiterjesztették. A göteborgi felsőoktatási intézmény után a svéd egyetemek sorra jelezték, irányadónak tartják a svéd nemzetbiztonsági hivatal (SAPO) figyelmeztetését, és idén ősztől egyetlen egyetemi hallgatót sem fogadnak Iránból és Észak-Koreából. A felsőoktatási intézményekhez hasonlóan a stockholmi királyi technológiai intézet sem fogad a két országból hallgatókat, kutatókat. A SAPO szóvivője szerint Svédország ezzel csak az Európai Unió 2007-es – az ENSZ egy évvel korábbi Iránnal szembeni szankcióinak – útmutatásait követi. „A korlátozás nemcsak közvetlenül az atomkutatásra érvényes, hanem minden, a haditechnikához köthető résztudományokra is” – közölte Patrik Peter. A nemzetbiztonsági hivatal javaslatára ezért a tiltást olyan szakágakra is kiterjesztették, mint a robotika, a repülőgép-ipari technológia, a nukleáris fegyverkezés vagy a rakétatudomány, és elsősorban a mester-, illetve a doktori képzésben (PhD) részt vevő hallgatókat érinti.
A SAPO 52 oldalas, a 2008-as évre vonatkozó jelentése egy oldalon foglalkozik a kérdéssel. Az Információ egyetemek számára, hogyan előzhetik meg a tömegpusztító fegyverek technológiájának kiadását című részben – ahol megjegyzik, hogy a skandináv ország nem foglalkozik tömegpusztító fegyverek kifejlesztésével – azonban semmi konkrétumot nem említenek, milyen esetekben állt fenn ezen technológiák illetéktelen hozzáférése. A jelentésből – amely folyamatosan az uniós előírások betartására hivatkozik – az sem derül ki, hogy eljártak volna olyan ügyekben, amikor bizonyítottan iráni egyetemisták próbálták meg kutatási eredményeiket kicsempészni Svédországból. Stockholm ugyanakkor már évek óta erőteljesen érdeklődik a témakör iránt. A nemzetbiztonsági hivatal egy 2005-ös jelentésében is megjegyezték már, hogy a hivatal munkatársai figyelemmel kísérik a műszaki egyetemeken zajló szemináriumi munkát, valamint a felsőoktatási intézmények tudományos kutatásait.
A svéd nemzetbiztonsági hivatal ugyanakkor nem tudja, pontosan hány diákot érintenek majd az intézkedések. Patrik Peter szóvivő azonban nem tartja valószínűnek, hogy valamennyi iráni és észak-koreai hallgatót kitiltanának a svéd egyetemekről. A skandináv országba a legtöbb külföldi diák Iránból érkezik, és a tiltás csak a göteborgi Chalmers műszaki egyetemen 120 hallgatót érint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.