Szeptembertől egyetlen iráni hallgatót sem fogadunk – közölte elsőként a göteborgi Chalmers műszaki egyetem szóvivője. Magnus Myren a svéd TT hírügynökségnek azt is elmondta, noha nincsenek sokan, a tiltást az észak-koreai egyetemi hallgatókra is kiterjesztették. A göteborgi felsőoktatási intézmény után a svéd egyetemek sorra jelezték, irányadónak tartják a svéd nemzetbiztonsági hivatal (SAPO) figyelmeztetését, és idén ősztől egyetlen egyetemi hallgatót sem fogadnak Iránból és Észak-Koreából. A felsőoktatási intézményekhez hasonlóan a stockholmi királyi technológiai intézet sem fogad a két országból hallgatókat, kutatókat. A SAPO szóvivője szerint Svédország ezzel csak az Európai Unió 2007-es – az ENSZ egy évvel korábbi Iránnal szembeni szankcióinak – útmutatásait követi. „A korlátozás nemcsak közvetlenül az atomkutatásra érvényes, hanem minden, a haditechnikához köthető résztudományokra is” – közölte Patrik Peter. A nemzetbiztonsági hivatal javaslatára ezért a tiltást olyan szakágakra is kiterjesztették, mint a robotika, a repülőgép-ipari technológia, a nukleáris fegyverkezés vagy a rakétatudomány, és elsősorban a mester-, illetve a doktori képzésben (PhD) részt vevő hallgatókat érinti.
A SAPO 52 oldalas, a 2008-as évre vonatkozó jelentése egy oldalon foglalkozik a kérdéssel. Az Információ egyetemek számára, hogyan előzhetik meg a tömegpusztító fegyverek technológiájának kiadását című részben – ahol megjegyzik, hogy a skandináv ország nem foglalkozik tömegpusztító fegyverek kifejlesztésével – azonban semmi konkrétumot nem említenek, milyen esetekben állt fenn ezen technológiák illetéktelen hozzáférése. A jelentésből – amely folyamatosan az uniós előírások betartására hivatkozik – az sem derül ki, hogy eljártak volna olyan ügyekben, amikor bizonyítottan iráni egyetemisták próbálták meg kutatási eredményeiket kicsempészni Svédországból. Stockholm ugyanakkor már évek óta erőteljesen érdeklődik a témakör iránt. A nemzetbiztonsági hivatal egy 2005-ös jelentésében is megjegyezték már, hogy a hivatal munkatársai figyelemmel kísérik a műszaki egyetemeken zajló szemináriumi munkát, valamint a felsőoktatási intézmények tudományos kutatásait.
A svéd nemzetbiztonsági hivatal ugyanakkor nem tudja, pontosan hány diákot érintenek majd az intézkedések. Patrik Peter szóvivő azonban nem tartja valószínűnek, hogy valamennyi iráni és észak-koreai hallgatót kitiltanának a svéd egyetemekről. A skandináv országba a legtöbb külföldi diák Iránból érkezik, és a tiltás csak a göteborgi Chalmers műszaki egyetemen 120 hallgatót érint.
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
