Több mint kétszáz fős az elbocsátott légió

Politikában, büntetőügyekben érintett személyek is elveszítik az állami cégekben betöltött igazgatótagsági és felügyelőbizottsági megbízatásaikat, mivel e pozíciók számát csaknem húsz százalékkal csökkenti e hónap végétől a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő.

Dékány Lóránt
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 262 név szerepel azon a listán, amin az állami tulajdonú cégek igazgatóságainak és felügyelőbizottságainak elbocsátandó tagjai találhatók. A Heti Válasz internetes kiadása által a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől lekért összeállítás szerint összesen 86 társaságot érint a leépítés a 149-ből, ám az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok létszáma még ezután is jelentős marad, hiszen összesen 1108 főnek adott megbízatást ez idáig az állam ilyen címszó alatt.
Az elbocsátottak között található több érdekes név is. Ilyen például Kóródi Mária volt SZDSZ-es környezetvédelmi miniszter, aki ez idáig a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. igazgatóságát vezette. De szintén lapátra kerül a Szilvásy György extitokminiszter jobbkezeként jegyzett Rákosi Ferenc is, aki a Magyar Posta felügyelőbizottságában volt tag. Nem kevésbé különös a hivatali visszaéléssel gyanúsított Benedek Fülöp nevének feltűnése, aki a Tokaj Kereskedőház Zrt. felügyelőbizottságát kényszerül elhagyni – bár továbbra is agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettesként dolgozik majd az MNV-nél. A Kulcsár-ügyben elítélt Kodela Lászlót a Zalaerdő Erdészeti Zrt. igazgatóságából menesztik. Tömör László, a vagyonkezelő agrárgazdasági igazgatója is kénytelen lesz felállni a Kisalföld Erdőgazdaság igazgatótagsági székéből. A változás a Concordia Közraktár Zrt.-nél betöltött vezérigazgatói pozícióját nem érinti. Az MSZP-s Rotyis József már nem lesz tagja a Reorg Gazdasági és Pénzügyi Zrt. igazgatóságának, ám továbbra is a cég vezérigazgatója marad. Bodnár Teréziát – akit nemrég még az MNV vezérigazgatói tisztségére is esélyesnek tartottak, s aki korábban a szervezet ingatlanvagyonáért felelős vezérigazgató-helyettesként tevékenykedett – a Regionális Fejlesztési Holding igazgatóságából bocsátják el.
Létszám szerint a változások leginkább a Magyar Villamos Műveket és a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt.-t érintik: mindkét vállalatnál nyolc-nyolc fővel csökkentik az igazgatóságok, illetve a felügyelőbizottságok létszámát. Hét személytől megválnak a Magyar Posta irányító testületeiben is. Köztük található az a Varga Gusztáv – a Ganz Acél vezérigazgatója –, aki néhány hete lemondott a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsban betöltött pozíciójáról. Ugyancsak hét fő távozik a Mátra Volán Autóbusz-közlekedési Zrt. vezetéséből.
A mostani – valamint részben már a tavalyi – döntéssel 11 társaságban megszűnik az igazgatóság, e cégeket egyedül a vezérigazgatók irányítják. Az MNV közvetlen felügyelete alatt álló vállalatokban dolgozó 1108 tisztségviselő havi bruttó tiszteletdíja eddig összesen valamivel több mint 121 millió forintot tett ki. A tavalyi tízszázalékos tiszteletdíj-mérséklésnek és a létszámcsökkentésnek köszönhetően ez a költség ezentúl 66,8 millió forinttal lesz alacsonyabb havonta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.