Abdullah szorongatja Karzait

György Zsombor
2009. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holttestek a támadás helyszínén. Újabb holttesteket találtak a Pakisztán északnyugati részén pénteken végrehajtott rakétatámadás helyszínén, legalább 21 ember lelte halálát a támadásban, amelyben a két rakétát feltehetőleg egy amerikai pilóta nélküli repülőgépről indították el – közölték szombaton hírszerzési illetékesek. Egy törzsi vezető szerint a halottak között hat gyerek is van. A péntek hajnali támadás célpontja egy bizonyos Szirádzs Hakkani tálib parancsnok volt, akit azzal gyanúsítottak az amerikaiak, hogy köze volt amerikai és afgán katonák elleni támadásokhoz Afganisztánban. (MTI)


(Dusanbe)

A békéért imádkozzanak a mozlim hívek a ramadán böjthónap idején – kérték az Afganisztánnal szomszédos Tádzsikisztánban a vallási vezetők. A fohászra szükség is lehet, hiszen bár az augusztus 20-i afgán elnökválasztást kísérő erőszak alábbhagyott, sokan attól tartanak, hogy az eredmények kihirdetésekor egymásnak eshetnek a különböző táborok hívei.
A lassan csordogáló adatok szerint a vártnál jobb eredményt érhetett el Hamid Karzai jelenlegi elnök fő kihívója, Abdullah Abdullah. Az egykori külügyminiszter esélyeit növeli, hogy az északi területeken, ahol a szavazóbázisát jelentő tádzsikok és üzbégek élnek, lényegesen magasabb volt a részvétel, s az emberek hittek is Abdullah ígéreteinek. Mint Mazari Sarif-i informátorunk elmondta, az üzbég határhoz közeli nagyvárosban és térségében Karzai veszített, délen vezet, Kunduzban pedig fej fej mellett áll a két jelölt. Az orvos végzettségű aspiráns fő választási jelszava a változás volt, ez a szó pedig nagyon jól cseng a végre békére és fejlődésre vágyó lakosság körében. A politikus jelentős demokratizálódást emlegetett tervei között, például azt ígérte, létrehozza a miniszterelnöki posztot, csökkentve ezzel saját hatalmát.
A külföldi megfigyelők ugyanakkor figyelmeztetnek, a rendszer egyik legnagyobb átkával, a korrupcióval alighanem Abdullah sem tudna mit kezdeni esetleges győzelme esetén.
A választást a legtöbb szervezet továbbra is alapvetően tisztának nevezte, helyi megfigyelők viszont számos csalásról számoltak be. A Szabad és Tisztességes Választások Alapítvány kunduzi munkatársa például azt mesélte, a nőket sok helyen nem engedték voksolni, szavazócéduláikkal visszaéltek.
Afganisztánból átérve az északi szomszéd Tádzsikisztánban továbbra sem érezni semmit a feszültségből, ugyanakkor – mint helyi forrásból megtudtuk – az egykori szovjet tagköztársaságban is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a gyarapodó szélsőséges mozlim csoportokra. A hétmilliós országban mintegy hatmillióan az iszlám hívei, körülbelül minden második tartja közülük a ramadánt – számuk a szovjet rendszer összeomlása óta folyamatosan emelkedik. A valláshoz azonban általánosságban ők is lazábban viszonyulnak, mint az iszlám országok többségében, Dusanbéban senki sem néz rossz szemmel például az utcán söröző külföldiekre. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hamarosan azonban publikál egy anyagot, amelyben szakértőik az afganisztáni és a tádzsikisztáni szélsőségesek összefonódásáról számolnak be. A jelentés súlyát növeli, hogy három héttel ezelőtt fegyveresek törtek be délről a határon, a tádzsik hatóságoknak pedig sokakat közülük továbbra sem sikerült elfognia. A ramadán végére minden bizonynyal kiderül, afgán részről ki folytathatja a harcot ellenük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.