Dacolva a digitális csábítással

Tegnap fejeződött be a Korda Stúdió operatőr mesterkurzusa, amelyet minden második évben rendeznek kezdő, és még tanulmányaikat végző operatőrhallgatók számára. Idén negyvenegyen érkeztek a világ minden tájáról Etyekre két hétre, hogy ellessék a két vezetőtanár, Zsigmond Vilmos és Ragályi Elemér mesterfogásait. Csapó, Etyek!, a kulisszák mögött.

Klementisz Réka
2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Action! – kiáltja a kamera mögül az idei kurzus egyetlen magyar résztvevője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója, Vass Gergely. Néma csönd, koncentráció; Ragályi Elemér a díszlet szélén, képernyőről figyeli a jelenetet. A megkomponálástól a fények beállításán át a megrendezésig minden az épp kamerához jutó operatőr feladata. A mester csak figyel, s ha megvan a muster, értékel. A forgatókönyv adott, a kifejezetten erre a célra előre megírt fikciós jelenetekhez két díszlet épült, a szerepeket a kurzus megfigyelői játszszák. Akad a résztvevők között, aki azért is eljött Indiából, Mexikóból, Izraelből vagy épp Kanadából, hogy ha a filmes szakemberekből álló zsűri szerint pályaműve alapján nem is kerülhetett be a kamerához és lehetőséghez jutó tizenhatba, legalább figyelhesse, hogyan forgatnak a többiek. No és persze, a mesterektől ellesett néhány fogásért. A két csapó között elejtett sztorikért. Tudásmorzsákért.
A mesteriskolát több mint húsz éve a legendás operatőr, Illés György indította el, azóta olyan neves szakemberek tartottak már képzéseket, mint Billy Williams, John Schwartzman vagy mint idén Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr és Ragályi Elemér. A kurzusnak híre ment, hírét vitte a magyar operatőrszakmának is, és a gyakorlati megközelítésű képzésnek köszönhetően ma már világszerte kiváló referenciának számít az itt szerzett oklevél – mesélte a kurzust befogadó Korda Stúdióban csütörtökön tartott nyílt napon a mesteriskola igazgató tanára, Xantus János. A kurzust az interneten hirdetik meg, főleg európai filmes iskolák körében. A hallgatók általában huszonévesek, a világ minden tájáról érkeznek, a meghívottak mezőnyét a Színház és Filmművészeti Egyetem és a Magyar Operatőrök Társasága operatőrei állítják össze előzetesen kapott demo alapján. A legjobbnak ítélt tizenhat operatőrhallgató ösztöndíjasként vehet részt a programban, a kéthetes képzésért csak a megfigyelők fizetnek; fejenként 1500 eurót. Ezért az öszszegért viszont teljes ellátást és világszínvonalú körülményeket kapnak. Százhúsz méter filmtekercs, két díszlet, Panavision 35-ös kamerák, komplett lámpapark – címszavakban a paraméterek. Zsigmond Vilmos külön is kiemelte; az iskolára az európai művészfilmes látásmód jellemző, ezt igyekszik átörökíteni. A kurzus dacol a digitális csábítással, és tartja a filmes hagyományt. Az operatőrök itt kizárólag filmre forgatnak. A képzés korábbi hallgatói általában úgy mennek el, hogy két hét alatt többet tanultak, mint egy év alatt a világ bármely egyetemén – összegezte a kurzus eredményeit a nyílt napon Zsigmond Vilmos. Csapó. Folytatás következik két év múlva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.