Elpusztult Yoki, az afrikai elefánt

Váratlanul elpusztult a Nyíregyházi Állatpark Yoki névre hallgató, 17 éves, afrikai elefánttehene augusztus 20-án este. Az állat kimúltát egy nagy kiterjedésű lépdaganat okozta. Az állatkert vezetősége jelenleg legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy a kis elefántutód, Jonatán számára pótolják az elvesztett anyát.

Munkatársunktól
2009. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindent elkövettek Yoki megmentéséért – nyilatkozta lapunknak Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója. Az állatkertben három orvos lát el állandó ügyeletet. Amint észlelték, hogy az elefánt elvesztette a kedvét, és étvágya csökkent, vérvizsgálatot végeztek. Kiderült, hogy az elefánt vörösvérsejtszáma jóval a határérték alá esett. Ezért azonnal infúziót adtak neki. Később négy nagy tekintélyű elefántspecialista szakvéleményét is kikérték a javasolt terápiáról. A szingapúri, németországi és holland szakértők kétféle antibiotikumos kezelést is ajánlottak. Ezekkel azonban csak néhány nappal tudták meghosszabbítani az állat életét. A boncolás megállapította, hogy a hirtelen halált a lépen talált, nagy kiterjedésű daganat okozta.
Yoki 2006-ban érkezett Izraelből a nyíregyházi állatkertbe, ahol három borja született. Közülük csak egy, Jonatán maradt a parkban. Anyja elpusztultával a jelenleg kétéves elefánt egyedül maradt. Az intézmény vezetősége most azt tartja a legfontosabb feladatának, hogy társat találjon a természetben csordában élő állatnak. Két német állatkert két elefántborjat is ígért az európai fajmegmentési program részeként – hangsúlyozta az állatkert igazgatója. Jövő héten érkezhet az első, míg néhány hét múlva a második elefántborjú Nyíregyházára. Gajdos László még egy harmadik állat megszerzését is lehetségesnek tartja.
Addig is a gondozók gyakoribb jelenlétükkel próbálják meg enyhíteni a kicsi Jonatán magányát. Ennek ellenére a kis elefánt egyfolytában az anyját keresi, és sír utána – tette hozzá Gajdos László. A fokozott törődés mellett Jonatán kifutójába két törpekecskét is behelyeztek, hogy eltereljék a figyelmét a veszteségről. Az igazgató hangsúlyozta, magukat a dolgozókat is nagyon lesújtotta a tragédia. Arra számítottak ugyanis, hogy Yoki szeptemberben egy hím társat kap, s kapcsolatuktól egy új elefántbébi világrajövetelét remélték.

A legnagyobb.
Az afrikai elefánt a legerősebb és legnagyobb szárazföldi emlősállat a földön. Valamikor a Szaharától délre egész Afrikában elterjedt volt, manapság szinte már csak a nemzeti parkokban és az egyéb védett területeken él. Az afrikai elefántok magas szociális igényű állatok. Ritka és erős összhangban élnek, ha egy családon belül az egyik elefánt elpusztul, ágakkal és levelekkel „eltemetik őt”, sőt gyászolják elpusztult társukat. Viszonylag sokáig, átlagosan hetven évig élnek, naponta 225 kiló táplálékot vesznek magukhoz, és egyszerre akár 136 liter vizet is megisznak. A legnagyobb elefántagyar, amelyről beszámolók szólnak, 3,1 méter hosszú volt, és 105 kilogrammot nyomott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.