Enyészettől mentett szamizdatok

Az illegálisan vagy féllegálisan terjesztett kiadványokat neveztük a pártállami években szamizdat irodalomnak. Sok szamizdat kiadványról tudunk már ma is, a szó tágabb értelmében ebbe a kategóriába tartoznak azok a művek is, amelyek csak 1990 után jelenhettek meg, íróik kézről kézre adva próbálták szűkebb-tágabb körben terjeszteni munkáikat, amelyek közül több ma is valamelyik kiadó raktárában, pincék mélyén kallódik. Ezekből az enyészettől megmentett írásokból került egy csokorra való a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumba.

Kutassy Máté
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 80-as évek szamizdat irodalmába enged bepillantást az a gyűjtemény, amely a napokban került a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum birtokába. Egy vásárhelyi férfi a rendszerváltozás előtti évtizedben gyűjtötte és terjesztette a városban az állampárt által betiltott, bezúzott vagy éppen csak megtűrt írásokat. 1989 után nem foglalkozott tovább az ügygyel, iratait egy könyvespolcra tette, halála után fia találta meg a kortörténeti értékű forrásgyűjteményt, és adta az Emlékpontnak.
– Úgy tippelem, anyagainak – magamat is beleértve – 30-40 rendszeres olvasója lehetett Hódmezővásárhelyen, és ezzel alighanem ő mondható helyi viszonylatban az egyik legnagyobb volumenű szamizdatterjesztőnek – emlékezik a fiú, aki azt is elmondta, apja szamizdatterjesztői tevékenységének talán legfontosabb előzménye, hogy még 1958-ban, Nagy Imre kivégzése kapcsán előkereste azt az 1956. november 27-i, a Népszabadságban megjelent Kádár-nyilatkozatot, amelyben Kádár János büntetlenséget ígért Nagy Imrének. – Ezt a lapszámot mindvégig magánál tartotta, úgy vélem, egyfajta memento moriként. Ebből tudta, hogy van a kompromisszumoknak egy olyan határa, amelyet tisztességes ember nem léphet át – mondja az adományozó.
A vásárhelyi szamizdatterjesztő egy vállalati fénymásoló gépen sokszorosította a tiltott irodalmat. Különösebben nem érezte veszélyesnek a tevékenységét, mindenesetre tény, hogy soha nem vonták felelősségre. Annyiban óvatos volt, hogy a mesterpéldányok dossziéira vagy valamilyen teljesen ártalmatlan címet írt, vagy naiv rejtjelezést használt, római számmal írta például az 1956-os számot.
A most az Emlékpontnak átadott gyűjteményben megtalálható Orwell híres Állatfarmjának szamizdatpéldánya, a határon túli magyarság sorsáról szóló írások, egy Csoóri Sándor-kézirat vagy például az 1985-ös monori tanácskozás titkos jegyzőkönyve. A közgyűjteménybe kerülő dokumentumokat az Emlékpont európai uniós forrásból történő felújítását követően, 2010 tavaszán a rendszerváltozásról szóló kiállításon láthatják majd az érdeklődők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.