Csellel alakult meg a hét végén az Új Magyar Gárda Mozgalom, ugyanis a szombat délután három órára meghirdetett szentendrei tisztavatást reggel nyolc, illetve tíz órakor tartották. – Az avatás időpontját a Szent Korona másolata (minden gárdista ennek védelmére esküszik – a szerk.) és a civilek védelme érdekében tettük át korábbra, mert olyan információt kaptunk, hogy a meghirdetett eseményt a rendőrség mindenképpen meg akarja akadályozni – mondta el lapunknak Kiss Róbert gárdakapitány, akit egyébként a rendőrség törvény vagy hatósági intézkedés elleni izgatással gyanúsít, mert július 11-én a fővárosban a Szabadság téren részt vett az Új Magyar Gárda Mozgalom megalakításában. A mozgalom Kiss szerint felépítésében eltér elődjétől, célkitűzései viszont azonosak.
– Tudomásul vettük, hogy a bíróság a Magyar Gárda Mozgalmat feloszlatta, de a közösség, a tagok megmaradtak, így létrejöhetett egy új szervezet – magyarázta.
A tagok avatási ceremóniája mindenesetre az óvintézkedések – az időpont megváltoztatása és az avatás helyszínéül választott magánterület – ellenére sem zajlott le zökkenőmentesen, ugyanis a rendőrség behatolt a területre. (Úgy tudjuk, ekkor a Magyar Gárda biztonsági szolgálata „kimenekítette” a helyszínről Kiss Róbertet és a mozgalom többi vezetőjét, akik csak az igazoltatások befejeztével, délután tértek vissza beszédük elmondására.) A rendőrök szabálysértésre hivatkozva jelentek meg a szóban forgó magánterületen, és kezdtek el igazoltatni, azonban ezt végül nem fejezték be. – Százhetvenhat gárdista követett el szabálysértést, a hatósági intézkedést, az igazoltatást pedig azért szakították félbe a kollégák, mert a gárdisták befejezték azt a magatartást, ami ennek a szabálysértésnek a feltételét kimeríti – fogalmazott lapunknak Kovács Viktória, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
– A rendőrségi akciók miatt a gárdistákat két részletben avattuk fel. Az első állomány reggel nyolckor tette le az esküt, és az ő sorfaluk tartóztatta fel a rendőröket addig, amíg a fel nem esküdött gárdistákat is felavatták – közölte a gárdakapitány. Szombaton egyébként megalakult a Magyar Gárda csendőrsége is, amelynek feladata a szervezők szerint a vidéken élő emberek védelme. Vona Gábor Jobbik-elnök – aki maga is a szentendrei avatás igazoltatottjai között volt – úgy véli: az egyenruhások intézkedése jogszerűtlen volt. Állítása szerint ők nem tanúsítottak ellenállást, „csak megpróbálták megvédeni az igazukat”. Az igazoltatás után egyébként Vona idézést kapott a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól, egyesülési joggal való visszaéléssel gyanúsítják.
A Magyar Helsinki Bizottság az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a rendőrségnek intézkedési kötelezettsége volt a jogerősen feloszlatott Magyar Gárda Mozgalom, illetve az úgynevezett Új Magyar Gárda Mozgalom szentendrei avatásán, ugyanis a büntető törvénykönyv és más jogszabályok egyértelművé teszik, hogy az Új Magyar Gárda Mozgalom vezetése és a mozgalomban való részvétel a hatályos magyar jogszabályok szerint bűncselekménynek, illetve szabálysértésnek minősül. Lövétei István alkotmányjogász ezzel ellentétesen érvel, szerinte a rendőrség csak akkor hatolhat be a magánterületre, ha bűncselekményt észlel, szabálysértés esetén nem.
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
